Wiesław Prządka

Absolwent Akademii Muzycznej im. I. J.Paderewskiego w Poznaniu w klasie akordeonu profesora Henryka Krzemińskiego. Jeden z najwybitniejszych polskich akordeonistów i bandoneonistów. Laureat I nagrody Międzynarodowego Konkursu Zespołów Kameralnych w Paryżu. Twórca i kierownik artystyczny wielu zespołów i projektów muzycznych, m.in.: Musette Quartet, New Musette Quartet, Gipsy Swing. Sam zwykł mawiać, że urodził się po to, aby grać na akordeonie. Zakochany w muzyce francuskiej artysta, któremu w duszy rozbrzmiewa namiętne tango.

Ta muzyka doprowadziła go do kolejnego odkrycia – bandoneonu – instrumentu charakterystycznego dla tanga. Koncertuje na bandoneonie diatonicznym. Grając tango, a szczególnie muzykę dziś bardzo popularnego Astora Piazzolli, współpracuje z międzynarodowym zespołem Distango. Brał udział w spektaklu „Tango Piazzolla” wystawianym na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W 2009 r. przyczynił się także do reaktywacji krakowskiego zespołu Hot Swing, z którym nagrał płytę i jest jego członkiem.

Szerokie horyzonty muzyczne Wiesława Prządki owocują współpracą z największymi postaciami sceny muzycznej. To wirtuoz, któremu zawdzięczamy triumfalny powrót akordeonu, jako instrumentu solowego, na sceny filharmonii, jak również rozpropagowanie w Polsce stylu musette i new musette. To on udowodnił, że akordeon może z powodzeniem wkomponować się w najróżniejsze style muzyczne, jak np. swing, jazz, latino itd.

Jako wszechstronny artysta koncertuje na estradach całej Europy, a także w Stanach Zjednoczonych. Dokonał szeregu nagrań dla rozgłośni radiowych i telewizyjnych w Polsce, Szwecji, Niemczech, Holandii, Francji, Danii, Belgii oraz we Włoszech. Ma na swoim koncie wiele albumów z własnym zespołem, grupą Hot Swing, New Tango Bridge, a także z wybitnymi wokalistami i orkiestrami. Dziś uważany jest za najwybitniejszego akordeonistę i bandoneonistę w Polsce.

W ofercie:

  • Prządka Trio – Buenos Aires, Paryż, Nowy Jork – w zależności od miasta, z którego wywodzi się grana muzyka, Wiesław Prządka dobiera do każdego z utworów odpowiedni instrument: bandoneon, akordeon z francuskim brzmieniem musette lub akordeon jazzowy, któremu towarzyszy fortepian wraz z kontrabasem.
  • Tango Jazz Project – to połączenie dwóch muzycznych światów w wykonaniu czołówki polskiej sceny jazzowej oraz pomysłodawcy tego projektu, mistrza bandoneonu i czarodzieja tanga – Wiesława Prządki. W tym wydaniu niepowtarzalne brzmienie bandoneonu zyskuje nowy wymiar w doskonałym towarzystwie saksofonu, wibrafonu, fortepianu i kontrabasu.
  • Hot Swing & Kiljański – „Prócz Ciebie nic” – tak zapamiętała go cała Polska. W tym projekcie muzycznym Krzysztof Kiljański pokazuje swoje zupełnie inne oblicze, pozwalając publiczności odkryć się na nowo. Tylko prawdziwy artysta jest w stanie zmierzyć się z repertuarem „niebieskookiego”. A jak Krzysztof Kiljański interpretuje klasyczny repertuar Franka Sinatry? O tym bez wątpienia warto przekonać się podczas wspólnych koncertów z zespołem Hot Swing, który nadaje znanym doskonale przebojom swingującego posmaku bohemy, jakiego nie powstydziłby się sam Stephane Grappelli.
  • Prządka Trio & Gabriela Medina Castro (Argentyna) – największe przeboje Astora Piazzolli oraz najbardziej rozpoznawalne tanga na świecie w wirtuozerskich aranżacjach Wiesława Prządki. Przejmujące dźwięki bandoneonu w akompaniamencie fortepianu i kontrabasu przeniosą słuchaczy do świata tętniącego muzyką. Całość występu uzupełnia charakterystyczny głos argentyńskiej wokalistki Gabrieli Mediny Castro, którego brzmienie nadaje wykonywanym utworom niepowtarzalny klimat i charakter.

Zobacz także: Tres Tangueros.

Chcesz zorganizować koncert Wiesława Prządki ?
zadzwoń:    604 349 905;   728 801 721   lub  napisz:   biuro@agencjaluxart.com

Polecamy:

  • UNIVERSE