POLECAMY

Brathanki to zespół znany i lubiany, wykonujący muzykę będącą połączeniem folku, popu i rocka. Wielokrotnie nagradzany w prestiżowych konkursach takich jak: Fryderyki czy SuperJedynki. Grupa ma na koncie kilka „Platynowych Płyt”. Największe przeboje to: „Czerwone korale”, „Gdzie ten, który powie mi” oraz „W kinie, w Lublinie – kochaj mnie”.

Zespół BRAThANKI założył pod koniec 1998 roku Janusz Mus – akordeonista i puzonista, który do wspólnego grania zaprosił zaprzyjaźnionych muzyków współpracujących z czołowymi artystami polskiej estrady: Piotra Królika – perkusistę, Grzegorza Piętaka – gitarzystę basowego, Stefana Błaszczyńskiego – flecistę, Jacka Królika – gitarzystę, Adama Prucnala – skrzypka i klawiszowca oraz wokalistkę – Hanię Howaniec „Rybkę”, którą w niedługim czasie zastąpiła Halinka Mlynkowa. W takim składzie w 2000 roku zespół podpisał kontrakt na 3 płyty z SONY MUSIC POLSKA i rozpoczął profesjonalną działalność koncertową.

Pierwsza płyta zespołu, „Ano!”, okazała się największym wydarzeniem muzycznym 2000 roku, jej sprzedaż przekroczyła 300 tysięcy egzemplarzy i uzyskała miano Multiplatyny. Drugi album zespołu, „Patataj”, niemalże natychmiast osiągnął status „Złotej Płyty”. W ciągu niespełna dwóch tygodni od daty premiery sprzedano ponad 50 tysięcy egzemplarzy. Piosenki zespołu takie jak: „Czerwone korale”, „Gdzie ten który powie mi”, „Siebie dam po ślubie”, „W kinie w Lublinie kochaj mnie” czy piosenka „Za wielkim morzem ty” do tekstów Zbyszka Książka, stały się przebojami i były chętnie śpiewane od Bałtyku po Tatry.

Singiel „W kinie w Lublinie – kochaj mnie” znalazł się w gronie 12 piosenek nominowanych w konkursie „Premiery, Opole 2000” i otrzymał nagrodę Jury. Teledysk do utworu „Gdzie ten, który powie mi” otrzymał nagrodę „SuperJedynkę”. Jednym z ważniejszych wydarzeń dla zespołu Brathanki okazała się Gala „Fryderyki 2001”, podczas której grupa otrzymała zasłużoną statuetkę Fryderyka w kategorii „muzyka tradycji i źródeł”.

Po odejściu Halinki Mlynkowej z zespołu, w czerwcu 2003 Roku w zespole śpiewać zaczęły dwie nowe wokalistki: Anna Mikoś i Magdalena Rzemek . Na płycie „Galoop”, która ukazała się w listopadzie 2003 roku, zespół zaprezentował wybuchowe połączenie muzyki rockowej z elementami folkloru różnych grup etnicznych.

Zespół Brathanki w swojej karierze zagrał kilkaset koncertów w kraju i za granicą. Odwiedził m.in. takie kraje jak: USA, Kanada, Hiszpania, Czechy, Belgia, Węgry, Niemcy, Liban czy Szwecja. Brał liczny udział w wielu ważnych festiwalach i programach TV.

W 2005 roku nową wokalistką została Ola Chodak. W 2006 roku zespół zakwalifikował się do finału polskich eliminacji do konkursu Eurowizji z piosenką „W nas ciepło wiosen”. W sierpniu 2007 na rynku ukazały się 2 płyty z największymi przebojami zespołu – „Moja Kolekcja” (nakładem Warner Music Polska) oraz „Gwiazdy XX Wieku” (nakładem Sony BMG). W 2009 roku nową wokalistką Bratanków została Agnieszka Dyk.

Brathanki Świątecznie

Na okres świąteczny Brathanki przygotowały specjalny repertuar z najpopularniejszymi kolędami we własnych aranżacjach. W koncercie muzycy wykonają również swoje największe przeboje, piosenki świąteczne („Jest taki dzień”), a także piosenki Skaldów (m.in. „Na wirsycku”,  „Z kopyta kulig rwie”, „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”).

Chcesz zorganizować koncert zespołu Brathanki? zadzwoń 604 349 905; 728 801 721 lub napisz: biuro@agencjaluxart.com