Wojciech Gąssowski

Piosenkarz. Debiutował w 1962 r. na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, gdzie znalazł się w złotej dziesiątce laureatów. Działał w grupie Czerwono-Czarni, z którą wystąpił na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’63. Następnie pojawiał się w warszawskiej Stodole z zespołem Chochoły. W 1964 r. zainteresował się jazzem. Śpiewał standardy ze Swingtetem Janusza Zabieglińskiego i Triem Włodzimierza Nahornego. W 1967 r. podczas Festiwalu Jazz nad Odrą zdobył Pierwszą Nagrodę w kategorii „Wokaliści Jazzowi”. Na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Jazzowej Jazz Jamboree ’67 w Warszawie wystąpił na imprezie „Nowe twarze w polskim jazzie”. Z zespołem Włodzimierza Nahornego zaprezentował cykl koncertów „Jazz w Filharmonii”. Równocześnie współpracował z formacją Tajfuny. Nagrał z nią swój pierwszy przebój „Zielone Wzgórza nad Soliną”. Ma za sobą także doświadczenia w grupie Polanie. Jako solista Wojciech nagrywał z orkiestrą Radiowego Studia Rytm.

W latach 1969-1971 był związany ze składem ABC Andrzeja Nebeskiego, który w tym czasie zyskał wielką popularność. W 1971 r. Gąssowski wraz z kolegami założył pierwszy w Polsce zespół hardrockowy Test. Trzy lata później band wydał jedyny album zatytułowany „Test”. Najbardziej znanym utworem z krążka jest „Przygoda bez miłości”. W 1992 r. płyta doczekała się reedycji na CD, która zawierała dodatkowo 5 produkcji radiowych z lat 1972-1973.

Artysta nagrał dwie piosenki do serialu „Wojna Domowa” w reżyserii Jerzego Gruzy – „Tylko wróć” (w duecie z Romanem Hoszowskim) oraz „Piosenkę o wadach i zaletach” (wspólnie z Kazimierzem Rudzkim. Wystąpił w filmie „Dwa żebra Adama” w reżyserii Janusza Morgensterna, gdzie wykonał, razem z Karin Stanek, utwór „Budujemy Nowy Dom”.

W 1986 r. Wojciech Gąssowski wystąpił na koncercie Old Rock Meeting w Operze Leśnej w Sopocie. Rok później wykonywany przez niego hit „Gdzie się podziały tamte prywatki” zdobył Pierwszą Nagrodę na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. To do tej pory największy przebój w jego dyskografii. Wokalista zaśpiewał go również w filmie „Złoty środek” w reżyserii Olafa Lubaszenki. Można go było także usłyszeć na największym światowym festiwalu muzyki country Country Music Fan Fair w Nashville (USA). W 2000 r. artysta nagrał tytułową piosenkę do serialu „M jak miłość”.

Wyróżniony złotą płytą za album „Love me tender” oraz dwiema platynowymi płytami za albumy „Party” i „Gdzie się podziały tamte prywatki”. Wydawnictwo zatytułowane „Co przed nami” sprzedało się w nakładzie 20 tys. egzemplarzy. 17 listopada 2010 r. światło dzienne ujrzał album Wojciecha pt. „I Wish You Love”.

Chcesz zorganizować koncert Wojciecha Gąssowskiego ?
zadzwoń:    604 349 905;   728 801 721   lub  napisz:   biuro@agencjaluxart.com

Polecamy:

  • UNIVERSE