Trzeci Oddech Kaczuchy

Zespół piosenki kabaretowej utworzony w styczniu 1981 przy Wyższej Szkole Pedagogicznej (obecnie Uniwersytet Warmińsko-Mazurski) w Olsztynie. Założony został przez Andrzeja Janeczkę (lidera i autora piosenek), Maję Piwońską oraz Zbigniewa Rojka. Po zdobyciu Grand Prix, Nagrody Dziennikarzy (za „Publicystyczne Wartości Tekstów”), Nagrody Gazety Krakowskiej na XVIII Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1981 r., a zwłaszcza po otrzymaniu I Nagrody w Konkursie Interpretacji podczas transmitowanego przez telewizję Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu zespół osiągnął bardzo dużą popularność (piosenki „Kombajnista”, „Wódz”). Do wybuchu stanu wojennego zagrał bardzo dużą liczbę koncertów, szybko stając się jednym z najbardziej rozpoznawalnych składów studenckich.

Od 1982 r. grupa występuje bez Zbigniewa Rojka, który wraz z innymi artystami olsztyńskimi założył Kaczki z Nowej Paczki.

W dalszych latach formacja zajmowała stałe miejsce w kręgach wykonawców kabaretowych. Na opolskim KFPP w 1984 r. otrzymała nagrodę w „Kabaretonie” za piosenkę „Republika Rudych”, którą natychmiast zdjęła z afisza cenzura.

Swoimi programami i piosenkami zespół uderzał w ówczesny system komunistyczny. Na przykład produkcje „Pytania syna poety” i późniejsza „Nie umieraj nam inteligencjo” stawiały pytania o miejsce duchowych wartości w społeczeństwie.

Band współpracował między innymi z Barbarą Wrzesińską, Andrzejem Zaorskim, Karolem Strasburgerem, Maciejem Damięckim, Andrzejem Kopiczyńskim, Romanem Kłosowskim. Przez dziesięć lat związany była z lubelskim Teatrem Maska.

W latach 90. Trzeci Oddech Kaczuchy nagrał sześć recitali dla TVP 2. Współpracował również z satyryczną audycją „ZSYP” Marcina Wolskiego w Programie Pierwszym Polskiego Radia, a także „Parafonią” Kabaretu Długi.

Formacja w składzie Janeczko & Piwońska gra do dziś, posiada swój kanał na portalu YouTube, gdzie artyści komentują piosenkami bieżące wydarzenia. Andrzej skończył również kierunek „Grafika Artystyczna” na łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych.

Chcesz zorganizować koncert zespołu Trzeci Oddech Kaczuchy ?
zadzwoń:    604 349 905;   728 801 721   lub  napisz:   biuro@agencjaluxart.com

Polecamy:

  • UNIVERSE