StaraNova WNO

Zespół z Wilna, grający w stylu new folk, world music. Założyło go rodzeństwo: Paweł i Katarzyna Źemojcin. Razem uczęszczali oni do szkoły muzycznej, później studiowali na jednym roku, na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej w Kolegium Wileńskim. Muzykę folkową od jakiegoś czasu grali w lokalnych kapelach ludowych, a z czasem udało się założyć własną grupę. Następnym członkiem StaraNova WNO została wokalistka Monika Kutysz. W szybkim czasie dołączyli się pozostali członkowie. Są to młodzi ludzie pełni życia i nowych pomysłów.

Podstawę repertuaru stanowią polskie piosenki ludowe (np. „Czerwona róża trojaka”, „Hej, sokoły!”, „W poniedziałek rano”), wykonywane we własnych, współczesnych aranżacjach formacji.

Chociaż na Wileńszczyźnie szeroko rozpowszechnione są kapele ludowe, łączące tradycyjny folklor z muzyką estradową i biesiadną, zespołu typu new folk, śpiewającego po polsku, jeszcze nie było. Słyszalna jest gwara wileńska w tekstach, które opowiadają różne historie: o młynarzu i jego córce, jak chłopiec niszczy panny nadzieje, o dziurce w płocie etc. Odczuwany jest inny pogląd na życie człowieka, na stosunki między ludźmi. Wyrażana jest także miłość do przyrody oraz ojczyzny. Melodia niekiedy łączy polskie, białoruskie, a także litewskie intonacje.

Chcesz zorganizować koncert zespołu StaraNova WNO ?
zadzwoń:    604 349 905;   728 801 721   lub  napisz:   biuro@agencjaluxart.com

Polecamy:

  • UNIVERSE