Ruach

Duet Ruach tworzą: grająca na klarnecie Dorothea Hegeduess i akompaniujący jej na gitarze Bogusław Hegeduess. „Ruach” po hebrajsku znaczy „duch” (a także: „powietrze”, „wiatr”, „tchnienie”, „wola”, „intencja”). Dorothea i Bogusław spotkali się wiele lat temu. Ona jest niemiecką Żydówką, on Polakiem o węgierskim nazwisku. Po ślubie zamieszkali na wsi, w sercu Puszczy Noteckiej, i zaczęli wspólnie podążać za swoją muzyczną fascynacją. Razem pracują nad dawnymi melodiami klezmerskimi, którymi Dorothea przesiąknęła w swym rodzinnym domu. Dziś wykonują bardzo szeroki repertuar żydowskich melodii, które niegdyś narodziły się w Europie Środkowej i Wschodniej.

Muzykę traktują jako swoje powołanie – jak sami mówią: „uprawianie muzyki jest dla nas jak to czyste powietrze, którym tutaj oddychamy”. Starają się też burzyć stereotypy, jakie narosły wokół muzyki klezmerskiej, z której wydobywają jej prawdziwy blask, jej pierwotną melodyjność i rytm tańca. W ich brzmieniach jest i taniec, i śpiew, i modlitwa.
Duet Ruach gra koncerty, bierze udział w festiwalach, organizuje imprezy edukacyjne dla szkół, współpracuje z teatrami, grywa na weselach żydowskich. Występuje wszędzie i zawsze tam, gdzie ludzie pragną spotkać się z kulturą żydowską.

Chcesz zorganizować koncert duetu Ruach ?
zadzwoń:    604 349 905;   728 801 721   lub  napisz:   biuro@agencjaluxart.com

Polecamy:

  • UNIVERSE