Romanca

Żywiołowe rytmy i sentymentalne pieśni cygańskie ukazujące styl Romów bałkańskich, węgierskich, hiszpańskich i rosyjskich. Dynamiczne, radosne tańce w wykonaniu młodych i utalentowanych tancerek oraz tancerzy romskich! Najsłynniejsze węgierskie czardasze zagra dla Państwa znakomity skrzypek, wyróżniony przez jury oraz publiczność w programie „Mam Talent!”. Ich wspólny koncert to pełna energii mieszanka kilku gatunków muzyki w nowoczesnych aranżacjach.
Romanca to młode pokolenie artystów romskich, wywodzących się z powszechnie znanego i cenionego zespołu „Baro Drom”, który w naszym kraju działa już od 1956 r. Pielęgnując tradycję przekazywaną z pokolenia na pokolenie, dbają o to, aby ukazywać autentyczny folklor romski, który ma charakter międzynarodowy, a sama muzyka jest niezwykle urozmaicona. Różni się brzmieniem i stylem w zależności od zakątka Europy, z którego pochodzi. Mieszając różne style, a także aranżując własne interpretacje, zespół uzyskuje niepowtarzalne, nowatorskie brzmienie tradycyjnej muzyki romskiej z różnych stron świata. Grają i śpiewają tylko na żywo!

Zespół został założony w 1956 r. przez Przewodniczącego Rady Starszyzny Romów – Zbigniewa Bilickiego. Jako inicjator kultury romskiej w Olsztynie zawsze dbał o to, by występy ukazywały prawdziwy folklor Romów. Był też prezesem olsztyńskiego Stowarzyszenia Rady Starszyzny Romów. Grupa ma wieloletnią tradycję, która przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Od czasu założenia do dziś wyszkoliło się w niej aż 6 pokoleń artystów romskich. Koncertując w niemal każdym zakątku kraju, formacja zaskarbiła sobie ogromną sympatię publiczności, czego dowodem są liczne podziękowania. Romanca wielokrotnie brała udział w akcjach charytatywnych, m.in. „Pomoc na rzecz powodzian”, „Pomoc dla Polskiego Związku Niewidomych”. Pomagała również organizacji „Czerwony Krzyż”. W ostatnich latach występowała kilka razy na Międzynarodowym Festiwalu Romów w Ciechocinku, Glinojecku, czy w Gorzowie. Nazwa „Romanca” została nadana stosunkowo niedawno. Większość czasu zespół występował pod nazwą „Baro Drom”. Dlaczego „Romanca”? Ostatnia nazwa „Baro Drom” oznacza „daleką drogę”. Droga jest daleka, bowiem zespół ma za sobą wiele lat działalności, przewinęło się w nim kilka pokoleń artystów pielęgnujących tradycyjne brzmienie muzyki romskiej. Aktualnie trzon stanowią młodzi artyści, którzy nadal pielęgnują swój folklor, jednak prezentowany jest on w nieco rozbudowanej wersji. Ma on charakter międzynarodowy, a muzyka jest bardzo urozmaicona, ponieważ różni się brzmieniem i stylem, w zależności od kraju, z którego pochodzi. Mieszając różne romskie brzmienia oraz aranżując własne interpretacje, zespół uzyskuje niepowtarzalne, nowatorskie dźwięki.

Chcesz zorganizować koncert zespołu Romanca ?
zadzwoń:    604 349 905;   728 801 721   lub  napisz:   biuro@agencjaluxart.com

Polecamy:

  • UNIVERSE