POLECAMY

Wioska indiańska – jest to specyficzny pokaz, któremu towarzyszy wiele atrakcji: występy, zabawy dla dzieci, pogadanki, rękodzieło, a przede wszystkim wielkie zainteresowanie budzi już sam wygląd wioski indiańskiej i własnoręcznie wykonanych strojów, wzorowanych na oryginalnych strojach Indian północnoamerykańskich.

1. Rozstawienie indiańskiego namiotu (tipi) z wyposażeniem.
2. Prezentacja pieśni i tańców indiańskich. Pokaz ten obejmuje 7 tańców indiańskich przy akompaniamencie tradycyjnej muzyki indiańskiej.
3. Pokazy i konkursy sportów i zabaw sprawnościowych (walka na równoważni, połów indiańskich ryb).
4. Konkurs strzelania z łuku.

OPIS PRZYKŁADOWYCH GIER I ZABAW

1. Jaszczurki.
W dawnych czasach indiańskie dzieci nie posiadały takich kolorowych zabawek. Miały jednak wielką wyobraźnię i potrafiły w kawałku patyczka dostrzec zwinną jaszczurkę. Zabawa polega na nawijaniu na patyk jaszczurek wykonanych ze skóry.
2. Bizonie jądra (podwójna piłka).
To stara indiańska gra zespołowa. Bizonie jądra nazywane również podwójną piłką, stanowią 2 kule wykonane ze skóry o średnicy ok. 10 cm połączone ze sobą rzemieniem. Do gry używa się kijków wykonanych z leszczyny o długości 1 metra. Boisko nieograniczone. 2 bramki o długości 50 cm i wysokości 30 cm. Ilość uczestników ograniczona wielkością boiska.
Zasady: podwójną piłkę można dotykać tylko kijem. Należy obie kule wrzucić do bramki.
3. Strzelanie z łuku.
Strzelanie z łuku nieodzownie kojarzy się wszystkim z Indianami. Dodatkową atrakcje stanowi tarcza z namalowanym bizonem, do którego każdy może spróbować trafić.
4. Kręciołki.
To wesoła zabawa rozwijająca poczucie równowagi. Do ziemi wbijane są 2 paliki o wysokości 50 cm. Dwóch uczestników podchodzi do palików i przykłada do nich czoło. Na znak zaczynają się obracać wokół palika 10 razy. Po 10 obrotach podnoszą się i muszą dobiec do stojącego kilkanaście metrów dalej „Indianina”. Z wielka radością zabawa jest organizowana zarówno pośród młodszych, jak i dorosłych osób.
5. Narty.
Jest to zabawa zespołowa. Narty stanowią deski z przymocowanymi uchwytami na nogi. Każda narta ma 3 uchwyty na nogi, a więc drużyny są 3-osobowe. Uczestnicy ustawiają się za sobą i wkładają nogi w uchwyty. Na znak muszą przebiec (co nie jest takie proste) kilkanaście metrów, okrążyć wbity palik i wrócić.
6. Równoważnia Szoszonów.
To zabawa ćwicząca równowagę. Dwóch uczestników. Na wysokości 20 cm nad ziemią ustawiana jest specjalna tyczka. Uczestnicy otrzymują kije, którymi mogą utrzymywać równowagę opierając kij o ziemie kiedy stoją na równoważni. Zadaniem uczestnika jest zrzucenie przeciwnika z tyczki. Wolno uderzać tylko w kij przeciwnika.
7. Rzut podwójna piłką do celu.
8. Połów indiańskich ryb.

Ponadto:

UCZYĆ – BAWIĄC
Nauka rozstawiania indiańskiego namiotu „tipi”. Podczas tego pokazu omawiane są poszczególne wykonywane czynności, przedstawienie różnic pomiędzy domami Indian – ich nazwami i konstrukcją, opowieść o zasadach panujących wewnątrz tipi.

TAŃCE
1. Grand Entry.
Czyli wielkie wejście. Polega zgodnie z kultura indiańska na wejściu i zaprezentowaniu siebie jako tancerza. Na czele wszystkich tancerzy wchodzi lider niosący Staff – symbol honoru narodów indiańskich.
2. Taniec tradycyjny.
Taniec tańczony wyłącznie przez mężczyzn, którzy w tym tańcu chwalą się swoją odwagą i siłą.
3. Taniec tradycyjny kobiet.
Obrazuje różnice pomiędzy tańcem mężczyzn i kobiet.
4. Taniec Sneak up.
Męski taniec zwiadowców. Myśliwi, wojownicy skradali się w wypatrywaniu wroga lub zwierzyny. Tancerze naśladują te ruchy, które w tańcu wyglądają dość dziwacznie.
5. Taniec Crow hop.
Indianie podpatrują przyrodę, zauważyli, że kruk jest bardzo charakterystycznym zwierzęciem. Pięknie wygląda w locie, ale na ziemi, gdy skacze, jest dość pokraczny. Takie kroki są podstawą do tego tańca.
6. Round Dance.
To wspólny, socjalny taniec tańczony parami. Przypomina on trochę naszego „Poloneza”, jednak dowolność figur jest o wiele bogatsza. Wszystko zależy od prowadzącego. Do tańca podrywana jest publiczność. Nie zapraszana, po prostu „zabierana”. Każdy, nawet nowo zwerbowane osoby mają zadanie zabrać inne. W ten sposób końca nie widać, a może to trwać bardzo długo.
7. Taniec, podczas którego prezentowane są poszczególne stroje z różnych plemion (Lakota, Crow, Apacze), stroje kobiece, a także współczesne stroje indiańskie. Tańcu towarzyszy komentarz przedstawiający poszczególne stroje.

Prezentacja strojów

Po skończonym tańcu rozpoczyna się animacja. Zazwyczaj wszyscy są zmęczeni i chcą ochłonąć, dlatego proponowane jest użycie „śmigieł deszczowych”, które niegdyś miały na celu sprowadzić opady. Najpierw nauka działania, a później kilku wybranych ma możliwość spróbowania. Tym akcentem następuje powrót do wioski indiańskiej i po chwili przerwy (na przebranie się) dalej prowadzone są zabawy w wiosce.

Możliwe również POGADANKI:
1. Historia.
2. Burzenie mitów.
3. Współczesna sytuacja Indian.
4. Polityczna sytuacja Indian.
5. Ruch indiański w Europie.
6. Legendy indiańskie.
7. Wyjaśnienie symboli Indian Ameryki Północnej.
8. Zwyczaje (nadawanie imion, dojrzewanie, śluby, życie, śmierć).

GWARANTOWANE:
– niezapomniane wrażenia!
– wspaniałą zabawę!
– niekonwencjonalne pomysły!
– program dla dorosłych i dzieci!

Chcesz zorganizować Wioskę indiańską?  zadzwoń    604 349 905;   728 801 721    lub  napisz:   biuro@agencjaluxart.com