POLECAMY

Wanda i Banda (dawniej Banda i Wanda) – polski zespół rockowy. We wrześniu 1982 grupę Lombard opuściła jedna z dwóch wokalistek – Wanda Kwietniewska. W listopadzie założyła własny zespół. Debiutancki album grupy Banda i Wanda z 1984 r. okazał się sukcesem. Zawierał takie hity jak „Nie będę Julią”, „Hi-Fi” oraz „Chcę zapomnieć” i uzyskał on status złotej płyty. Rok później zespół wydał drugi longplay zatytułowany „Mamy czas”. Również ten album zdobył popularność, dzięki przebojom „Kochaj mnie miły”, „Mamy czas” i „Para goni parę”. W 1986 r. rozpoczęto emisję popularnego wówczas serialu dla dzieci i młodzieży „Siedem życzeń”, do którego zespół nagrał 9 piosenek, a nawet wystąpił w pierwszym odcinku. Utwór tytułowy z serialu stał się hitem.

Grupa rozwiązała się w 1986 r. W latach 1990 i 1993 Wanda Kwietniewska wydała swoje solowe albumy, lecz nie odniosła takiego sukcesu jak w latach osiemdziesiątych. Regularnie występowała też w Opolu. W 1993 r. grupa reaktywowała się i wydała album „Ballady rockowe”, lecz dwa lata później rozpadła się po raz drugi.

W roku 2000 zespół reaktywował się kolejny raz, już pod nową nazwą Wanda i Banda. Rok później grupa wygrała plebiscyt na przebój „Lata z Radiem” 2001 premierową piosenką „Te noce są gorące”. Pod koniec 2001 r. zespół wydał nowy utwór „Kanonady, galopady”. Następnie ukazały się dwie kompilacje z największymi przebojami: w 2003 r. „Platynowa płyta” (z premierowym singlem „Kaktus”) i w 2005 r. „Złota kolekcja”: „Hi-Fi” (zawierająca nową piosenkę pt. „Fajny numer”). W 2005 r. zespół wydał również singel „Wiruje świat”.

W 2006 r. twórczością zespołu zainteresował się DJ Adamus, znany m.in. z programu rozrywkowego Kuby Wojewódzkiego. Dokonał on remiksu piosenki „Hi-Fi”, który wdarł się na czołowe pozycje muzycznych list przebojów (pod nowym tytułem „Hi-Fi Superstar”). Również utwór „Nie będę Julią” doczekał się remiksu – przeróbką zajął się duet Kalwi & Remi.

Jesienią 2008 ukazał się długo oczekiwany studyjny album grupy – „Z miłości do strun”. Znalazło się na nim kilkanaście premierowych piosenek, w tym dwa wspomniane remiksy klubowe. Pierwszą piosenką promującą album zostało nagranie „Nie zmieniajmy się”, na drugi singel wybrano utwór „To nie Polska” poruszający problem emigracji, na trzeci – piosenkę „Miłości żar”, a na czwarty – „Afryka woła nas”. 6 listopada 2009 r. zespół wydał album z piosenkami z serialu „Siedem życzeń” pt. „Piosenki z serialu Siedem Życzeń”. Album promował singel „Głowa do góry”.

W maju 2011 r. odbyła się premiera nowej piosenki „To mój świat”. W kwietniu 2013 r. zespół zaprezentował nowy utwór „Lęk wysokości”. Piosenka zapowiadała jubileusz 30-lecia grupy. W kwietniu 2016 r. miała miejsce premiera kolejnego singla – „Kava (Kawa na śniadanie)”.

10 czerwca 2018 r. na 55. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, podczas koncertu „Od Opola do Opola” Wanda i Banda z rąk Andrzeja Krzywego i Ifi Ude odebrała nagrodę TVP 1 z tytułu 35-lecia pracy artystycznej, a za kulisami fotoreporterzy wręczyli nagrodę dziennikarzy akredytowanych przy festiwalu. Statuetka została wręczona na tzw. ściance, na której fotografowane są wszystkie gwiazdy.

Chcesz zorganizować koncert zespołu Wanda i Banda?  zadzwoń    604 349 905;   728 801 721    lub  napisz:   biuro@agencjaluxart.com