POLECAMY

Universe – polski zespół, założony w 1981 przez Mirosława Bregułę i Henryka Czicha. W 1983 Universe zwyciężył w Ogólnopolskim Młodzieżowym Przeglądzie Piosenki we Wrocławiu. W latach 80. piosenki Universe ukazywały się pojedynczo na płytach winylowych, wydawanych przez Tonpress. Jednak dopiero w 1991 na rynku pojawił się pierwszy album Universe, nazwany przekornie The best of. W 1992 na Festiwalu w Opolu zdobył I nagrodę za piosenkę Daj mi wreszcie święty spokój. W 1993 na tym samym festiwalu Universe zdobył III nagrodę za przebój Dokąd uciec chcesz. W 2005 grupa wydała płytę pt. Zanim, zawierającą między innymi przebojowe kompozycje Ja taki fajny gość oraz Sen o San Francisco. Album zawiera również teledysk do piosenki Ja taki fajny gość.

W 2002 do zespołu doszli kolejni członkowie: Damian Filipowski (gitara elektryczna), Wojciech Wesołek (gitara eletryczna), Marcin Kulik (gitara basowa), Grzegorz Krzykawski (perkusja) oraz Adam Greń (instrumenty klawiszowe). W 2003 zespół tworzyli: Mirosław Breguła, Henryk Czich, Damian Filipowski, Wojciech Wesołek, Marek Kopecki oraz Grzegorz Krzykawski. W 2005 w zespole zaszły zmiany. Do zespołu został przyjęty Roman Jońca, grający na instrumentach klawiszowych. Wcześniej współpracował m.in. przy promocji zespołu.
Współzałożyciel zespołu, wokalista i gitarzysta, Mirosław Breguła, popełnił samobójstwo 2 listopada 2007 w Chorzowie. W pogrzebie uczestniczyło ponad 5 tysięcy osób. Odejście wokalisty i lidera Universe spowodowało gwałtowny wzrost zainteresowania grupą. Po śmierci Mirosława Breguły nowym liderem zespołu zostaje jego współzałożyciel Henryk Czich.
Zespół wydał jak do tej pory 11 płyt i trzy składanki. Najnowszy krążek wydany w 2008 nosi tytuł Mijam jak deszcz i jest pożegnaniem Universe z jego współzałożycielem i wokalistą, Mirosławem Bregułą. Płyta zawiera największe przeboje Universe w nowych aranżacjach. Są także 3 nowe utwory, nagrane przez Bregułę na kilka miesięcy przed jego śmiercią, w tym utwór Raz wróg, raz brat, promujący nową płytę.

Chcesz zorganizować koncert zespołu Universe?  zadzwoń    604 349 905;   728 801 721    lub  napisz:   biuro@agencjaluxart.com