POLECAMY

Trzeci Oddech Kaczuchy – zespół piosenki kabaretowej utworzony w styczniu 1981 przy Wyższej Szkole Pedagogicznej (obecnie Uniwersytet Warmińsko-Mazurski) w Olsztynie. Utworzony przez Andrzeja Janeczkę (lidera i autora piosenek), Maję Piwońską i Zbigniewa Rojka. Po zdobyciu Grand Prix, Nagrody Dziennikarzy („za publicystyczne wartości tekstów”) oraz Nagrody Gazety Krakowskiej na XVIII Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1981 r., a zwłaszcza po zdobyciu I Nagrody w Konkursie Interpretacji podczas transmitowanego przez telewizję Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w czerwcu tego samego roku, zespół osiągnął bardzo dużą popularność (piosenki „Kombajnista”, „Wódz”). Do wybuchu stanu wojennego zagrał bardzo dużą liczbę koncertów i szybko stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych zespołów studenckich.

Od 1982 r. zespół występuje bez Zbigniewa Rojka, który wraz z innymi artystami olsztyńskimi założył formację Kaczki z Nowej Paczki.

W dalszych latach Trzeci Oddech Kaczuchy zajął stałe miejsce w kręgach wykonawców kabaretowych. Na opolskim KFPP w 1984 r. otrzymał nagrodę w „Kabaretonie” za piosenkę „Republika Rudych”, którą natychmiast zdjęła z afisza cenzura.

Swoimi programami i piosenkami zespół uderzał w ówczesny system komunistyczny. Piosenka „Wódz”, początkowo utożsamiana z krytyką I sekretarza PZPR Edwarda Gierka, zachowała swoje uniwersalne przesłanie również w późniejszych czasach. „Kombajnista” pokazywał absurdy życia w socjalistycznej Polsce. Utwory „Pytania syna poety” i późniejsza „Nie umieraj nam inteligencjo” stawiały pytania o miejsce duchowych wartości w społeczeństwie.

Grupa współpracowała między innymi z Barbarą Wrzesińską, Andrzejem Zaorskim, Karolem Strasburgerem, Maciejem Damięckim, Andrzejem Kopiczyńskim i Romanem Kłosowskim. Przez dziesięć lat związana była z lubelskim Teatrem Maska.

W latach 90. zespół nagrał sześć recitali dla II programu TVP. Współpracował również z satyryczną audycją ZSYP Marcina Wolskiego w I programie PR i Parafonią kabaretu Długi.

Trzeci Oddech Kaczuchy w składzie Janeczko i Piwońska koncertują i grają do dziś, posiadają również swój kanał na portalu YouTube, gdzie komentują piosenkami bieżące wydarzenia. Andrzej Janeczko skończył również grafikę artystyczną na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Chcesz zorganizować koncert zespołu Trzeci Oddech Kaczuchy?  zadzwoń    604 349 905;   728 801 721    lub  napisz:   biuro@agencjaluxart.com