POLECAMY

Grupa Tryzna to Stowarzyszenie Rekonstruktorów z siedzibą w Szczecinie. Zajmuje się eksploracją i prezentacją muzyki średniowiecznej z Europy Zachodniej i Północnej. Jako Stowarzyszenie działa w wielu różnorakich projektach, wszystkie z nich są jednak tematycznie związane ze średniowieczem. Do ich projektów zaliczamy m.in. badania średniowiecznej ikonografii i manuskryptów w poszukiwaniu zabytków muzycznych, rekonstrukcję instrumentów oraz prezentację muzyki na żywo w strojach i na replikach instrumentów z epoki. Zdobytą już wiedzą dzielą się podczas festiwali oraz wykładów, głównie poprzez pracę warsztatową z dziećmi, w czasie której uczestnicy sami mogą zbudować średniowieczny instrument.

Ich głównym polem zainteresowań jest prezentacja muzyki na scenie. Podczas występów ściśle przestrzegają, by odbywały się one na replikach instrumentów i w strojach z epoki, często serwują też publiczności występy w maskach mitycznych postaci tak, by w pełni mogli poczuć magię tej muzyki.

Tryzna przeprowadza też warsztaty Budowy Instrumentów, to jest wykonywanie prostych instrumentów dętych z drewna, kości czy rogu. Typowy czas trwania warsztatów to 2 godziny. Podczas zabawy uczestnicy uczą się jakich narzędzi należy użyć, by samodzielnie wykonać instrument. Następny etap jest praktyczny – uczestnicy przystępują do pracy nad swoim dziełem.
Podczas warsztatów używane są jedynie najprostsze narzędzia, aby każdy z uczestników mógł użyć podobnych po powrocie do domu i powtórzyć budowę instrumentu. Co ważniejsze, w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych uczestników, narzędzia użyte do budowy instrumentu nie mogą być ostre.

Grupa Tryzna jest zaangażowana w ruch Odtwórców Historii i prezentację Materialnej Kultury Średniowiecznej. W swoim obozie historycznym prezentuje różnorakie aspekty życia średniowiecznego, również gotowanie i rozrywkę. W czasie trwanie festiwali, ich obóz jest miejscem przeprowadzania warsztatów, wystaw instrumentów i jest zawsze dostępny dla zwiedzających, by rozejrzeć się czy posłuchać muzyki.

Podczas specjalnych okazji, Tryzna występuje wewnątrz w Zamkach czy też starych Kościołach prezentując Muzykę Średniowieczną w najbardziej autentycznym wydaniu w otoczeniu historycznych budowli, aby w pełni oddać klimat i atmosferę tego okresu muzycznego. Podczas takich imprez nie używają żadnej elektroniki, wzmacniaczy czy mikrofonów, by uzyskać bogaty, w pełni akustyczny dźwięk odbijający się echem średniowiecznych murów.

Tryzna współpracuje z grupami tańczącymi oraz uczącymi tańca średniowiecznego jak też orientalnego. Zwyczajowo ten rodzaj warsztatów przeprowadzany jest podczas imprez otwartych i nie wymaga się od uczestników żadnego pierwotnego doświadczenia w tańcu. Kurs zaczyna się najczęściej od prezentacji prostego tańca w kole, zależnie od ilości uczestników. Całość kursu odbywa się z muzyką na żywo, którą dostosowuje się do tempa nauki tancerzy.

Jeśli myślałeś kiedykolwiek o nauce gry na ciekawym instrumencie, oto twoja szansa! Tryzna uczy gry na dudach, lirach, cytarach, fletach i wielu innych podczas zabaw muzycznych dla młodzieży i dorosłych. Dzięki nim szybko poznasz tajniki wykonywania średniowiecznego repertuaru, jak i teorii muzyki oraz bogatego instrumentarium.

Dla Szkół i Muzeów proponują serię wykładów aktywnych z cyklu Żywa Historia – Muzyka. Celem tych wykładów jest prezentacja różnych aspektów kultury średniowiecznej, wyposażenia muzycznego, jak również prezentacja repertuaru i instrumentów. Wykłady odbywają się wraz z artefaktami i replikami instrumentów, tak więc uczestnicy mogą nie tylko usłyszeć, ale również dotknąć i spróbować sami zagrać średniowieczne melodie.

Grupa Tryzna to jednak nie tylko muzyka, ale również Odtwórstwo historyczne i prezentacja średniowiecznego życia artystycznego. By w pełni doświadczyć tego aspektu kultury dawnej, Tryzna współpracuje z najlepszymi artystami z Europy, wśród nich tancerzami, żonglerami, połykaczami ognia, szczudlarzami, którym chętnie przygrywa podczas ich występów. Tryzna również współpracuje z innymi grupami muzycznymi, z którymi łączy się, by koncertować z najbardziej unikatowym repertuarem.

Chcesz zorganizować występ grupy Tryzna?  zadzwoń    604 349 905;   728 801 721    lub  napisz:   biuro@agencjaluxart.com