POLECAMY

Trebunie-Tutki to muzykująca od pokoleń góralska rodzina, która nie tracąc nic ze swego charakteru, przeszła ewolucję od kapeli góralskiej po zespół koncertujący na największych festiwalach Muzyki Świata w Europie, a także w Azji i Ameryce Północnej. Trebunie-Tutki jako jedyny zespół z Polski wielokrotnie znalazł się w pierwszej dziesiątce World Music Charts Europe Europejskiej Unii Radiowej.

Umiłowanie tradycji i wierność góralszczyźnie nie ogranicza twórczości zespołu. Opierając się na tradycyjnym instrumentarium, skali góralskiej, budowie muzycznej i charakterze wykonania, Krzysztof Trebunia-Tutka tworzy nową muzykę góralską, wraz z zespołem rozwijają i wzbogacają rdzenną muzykę o nowe melodie, współczesne teksty i awangardowe aranżacje, kreując oryginalne polskie brzmienie. Zespół chętnie eksperymentuje z reggae, rockiem, techno i jazzem, współpracując z wybitnymi artystami, m.in. z jamajską grupą „The Twinkle Brothers”, zespołami Adriana Sherwooda, kirgiskim „Ordo Sakhna”, a także z polskimi muzykami: Krzysztofem Ścierańskim, Michałem Kulentym, Krzysztofem Herdzinem, Katarzyną Gaertner, Warszawskim Chórem Międzyuczelnianym, Voo Voo i formacjami Włodzimierza „Kiniora” Kiniorskiego.

Nie stronią także od innych form wyrazu artystycznego – na festiwal Kraków 2000 Krzysztof napisał scenariusz spektaklu „Góralskie Bronowice”, którego premiera odbyła się w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie z udziałem aktorów Teatru Witkacego, chóru i tancerzy zespołu Skalni oraz orkiestry kameralnej Simfonietta Cracovia.

Najnowsza płyta „Nuty Wielkiego Pasterza” to już trzydziesty fonogram w historii zespołu, ale pierwszy zarejestrowany na żywo w Studio Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie. Niedawno odbyła się premiera nowego programu autorstwa Krzysztofa Trebuni-Tutki – „Legenda Tatr” w wykonaniu zespołu oraz Chóru i Orkiestry Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina. Zespół koncertował we wszystkich krajach europejskich, w Emiratach Arabskich, Chinach, USA i Indiach.

Biorą udział w filmach i w programach TVP Kultura, TV Polonia, TVP 1, TVP 2, TVN, ARD i ZDF, PR1, PR2 (audycje Radiowego Centrum Kultury Ludowej).

Koncerty:

  • Zakopane Odkopane – to nie tylko tytuł utworu zespołu, ale zapowiedź barwnej muzycznej podróży do czasów, kiedy polskie góry i miasto leżące u ich stóp, były prawdziwą mekką artystów i inspiracją do najpiękniejszych dzieł literatury, malarstwa, muzyki, teatru. Na wyjątkowym, retrospektywnym koncercie usłyszymy m.in. kołyszące rytmy w największych przebojach zespołu uzupełnione elementami przebogatej, prastarej kultury karpackiej i pasterskiej, która jest naturalnym spoiwem koncertu. Koncert promujący ideę porozumienia przez muzykę – ponad podziałami, religiami i światopoglądem. Taneczne popisy solowe i barwne stroje stwarzają klimat rodem z góralskiej zabawy sprzed wieku. Bardzo energetyczny i barwny program dla publiczności, która może aktywnie włączyć się do zabawy.
  • Góralsko siła – program prezentuje bogactwo góralskich tradycji muzycznych a wszystko wzbogacają barwne opowieści Krzysztofa Trebuni-Tutki o wpływach karpackich i nizinnych na muzykę podhalańską. Nie zabraknie tu mazowieckich mazurków i ich góralskiego odpowiednika wywodzącego się wprost z tradycji polskich nizin, a nawet nawiązania do Fryderyka Chopina, który „góralskiej muzyki nie znoł, to my musieli poznać jego…”. Podróż do ginącego świata Skalnego Podhala. Zabrzmią również utwory z repertuaru zespołu, które nawiązują do tradycji, m.in. największe przeboje zespołu powstałe przy współpracy z jamajską grupą Twinkle Brothers, Voo Voo i najnowszego  projektu z Kwintetem Urmuli z Gruzji. To propozycja dla wszystkich – znawców muzyki góralskiej i miłośników Tatr, jak również dla tych, którzy z kulturą góralską zetkną się po raz pierwszy.

W ofercie, oprócz koncertów, znajdują się także warsztaty, które prowadzi Krzysztof Trebunia-Tutka. W programie jest śpiew (krótkie śpiewki i tradycyjne zawołania), a także elementy tańca (taniec góralski – proste kroki dla kobiet i taniec zbójnicki dla mężczyzn).

Chcesz zorganizować koncert zespołu Trebunie-Tutki?  zadzwoń    604 349 905;   728 801 721    lub  napisz:   biuro@agencjaluxart.com