POLECAMY

Sztywny Pal Azji – polski zespół rockowy, który największą popularność zyskał w drugiej połowie lat 80. i pierwszej połowie lat 90. Grupa powstała na początku 1986, założona przez gitarzystę, a zarazem głównego twórcę repertuaru Jarosława Kisińskiego oraz Leszka Nowaka, Pawła Nazimka, Janusza Dedę i Andrzeja Turka. Pierwszy sukces zespół odniósł na Festiwalu w Jarocinie w 1986, gdzie dał się poznać jako zespół popowo-rockowy o punkowym zabarwieniu. Zespół zakwalifikował się do „złotej dziesiątki”, a piosenka „Nasze reggae” stała się nieoficjalnym hymnem imprezy.
Rok później wyszła debiutancka płyta zespołu pt. „Europa i Azja”. Największe przeboje pochodzące z tego albumu, „Spotkanie z…” oraz „Wieża radości, wieża samotności” szybko znalazły się na wysokich miejscach Listy przebojów Programu Trzeciego. Na płycie gościnnie wystąpił Ryszard Wojciul, który wkrótce potem stał się członkiem zespołu.

W 1989 r. zespół wydał kolejną płytę „Szukam nowego siebie” z przebojami „Nie zmienię świata” oraz „Smutna środa”. Nastąpiły pewne zmiany personalne, odeszli Nazimek (do Chłopców z Placu Broni), Wojciul (do Róż Europy) i Deda. Pojawił się za to w składzie Zbigniew Helfich. W takim składzie zespół wydał w 1992 r. album „Emocje”, a rok później „Dewiacje na wakacje”.
Kolejna płyta, „Spotkanie z…” 1986-1994 ukazała się w 1996 r. Na płycie znalazły się nowe wersje największych przebojów grupy. Po nagraniu tej płyty z zespołu odszedł Nowak oraz Helfich. Kisiński jednak nie zamierzał rozwiązywać zespołu, powołał do składu Grzegorza Kłeczka, a sam stanął za mikrofonem.
W 1996 r. Sztywny Pal Azji nagrał także muzykę do filmu Macieja Ślesickiego „Sara” oraz piosenkę „Ty co dziś” na składankę „Wesołych Świąt”.
W 2001 r. do zespołu powrócił Leszek Nowak i razem z zespołem wydał płytę „Szpal” z przebojem „Polscy chłopcy”, po czym, w niewyjaśnionych do końca okolicznościach, zespół opuścił Kisiński, a grupa działała w dalszym czasie z gitarzystą Waldemarem Koterbą.
Latem 2007 r. Kisiński i Wojciul postanowili reaktywować zespół. Po przesłuchaniach nowym wokalistą zespołu został laureat 3. miejsca IV edycji programu „Idol” – Bartosz Szymoniak.
Premiera nowej płyty „Miłość jak dynamit” nastąpiła 22 lutego 2008 r. Singlem zwiastującym krążek był „Kostium Davida Byrne”.
Zespół w nowym składzie ma za sobą występy na Festiwalu Ryszarda Riedla w Tychach, koncercie „Solidarni z Gruzją” oraz koncercie „20 lat wolności” dla telewizji Polsat, na którym zaśpiewali obaj wokaliści – Bartosz Szymoniak i Leszek Nowak.

Kolejne płyty to kolejno: „Box 1986-2011”, „Fiss Pink” z 2012 r., „Kolory muzyki” z 2013 r., „Europa i Azja LIVE” z 2016 r. i „Szara” z 2017 r.

Chcesz zorganizować koncert zespołu Sztywny Pal Azji?  zadzwoń    604 349 905;   728 801 721    lub  napisz:   biuro@agencjaluxart.com