POLECAMY

Grupa Stonehenge powstała w 1996 roku, natomiast jej nazwa pochodzi od tajemniczego kamiennego kręgu położonego w hrabstwie Salisbury na południu Anglii. Pierwotny skład zespołu stanowili Janusz Jurczak – akordeon, Józef DZIDEK Kilijański – mandolina, Kamil Krzanowski – skrzypce oraz Arkadiusz KOSMOS Wąsik – gitara akustyczna.
Od początku swojej działalności grupa wykonywała przede wszystkim tradycyjne tańce celtyckie – jigi, reele, hornpipy. Koncertowała przede wszystkim w pubach i na niewielkich lokalnych imprezach plenerowych, jednak dzięki oryginalności programowej oraz dobremu warsztatowi Stonehenge szybko został zauważony na polskiej scenie folkowej.
W 1997 roku skład zasilił gitarzysta basowy Marcin UDO Wiśniewski, natomiast rok później zespół zarejestrował materiał na swoją pierwszą płytę Magic of Celtic Music, która została wydana wiosną 1999 roku. W tym okresie skrystalizowało się również charakterystyczne brzmienie zespołu, które jest wypadkową żywiołowej muzyki celtyckiej i słowiańskiego zacięcia.
Stonehenge ‘1999W 1999 roku nastąpiły w zespole dwie zmiany personalne, Marcina Wiśniewskiego na gitarze basowej zastąpił Mirosław Niedziołko, z kolei miejsce DZIDKA zajął Marcin Szermański, który poszerzył instrumentarium zespołu o banjo oraz gitarę klasyczną. Rok później grupa zarejestrowała kolejny materiał, wydany w 2000 roku na płycie Echo Wyspy. Do udziału w nagraniach zespół zaprosił wybitnego kubańskiego perkusjonistę – Jose Torresa. W tym samym okresie grupa nawiązała współpracę z zespołami tanecznymi Comhlan oraz Kilsheelan, wykonującymi tradycyjne tańce celtyckie. Stworzone wspólnie widowisko sceniczne spotkało się z doskonałym odbiorem publiczności.

W 2000 roku koncertując z wieloma gwiazdami polskiej muzyki rozrywkowej zespół postanowił wzmocnić swoje brzmienie przyjmując do składu perkusistę Rafała MIŚKA Nowaka. Z kolei w 2001 roku miejsce Marcina Szermańskiego zajął gitarzysta Szymon Borkowski, grający również na mandolinie, banjo i irish bouzuki. Pojawienie się w zespole nowych muzyków i nowego instrumentarium sprawiło, że muzyka Stonehenge stała się jeszcze bardziej energiczna, czego dowodem były bardzo żywiołowe reakcje publiczności podczas koncertów.
Stonehenge ‘2005 Przez kilka kolejnych lat zespół bardzo aktywnie koncertował, dając nawet ponad 100 występów rocznie. Jednak w roku 2004 grupa znalazła czas na zarejestrowanie premierowego materiału, który ukazał się w marcu 2005 roku na trzeciej płycie zespołu – Celtic Express. Utwory składające się na ten krążek charakteryzuje zastosowanie wielu nowych brzmień oraz wplatanie w muzykę celtycką folkloru z innych rejonów świata. Ponadto po raz pierwszy w historii grupy na krążku pojawiły się autorskie utwory śpiewane, do których teksty napisała znana pisarka Monika Szwaja.
Kolejnym punktem zwrotnym w kilkunastoletniej historii grupy było pojawienie się w 2007 roku grającego na instrumentach klawiszowych Pawła Lemańskiego, dzięki któremu muzyka nabrała świeżości i zyskała wiele przestrzeni. Za jego sprawą utwory Stonehenge zostały również wzbogacone o loopy, które nadały im bardziej współczesny charakter.
Stonehenge ‘2009 W ciągu ostatnich dwóch lat nastąpiły również zmiany w sekcji rytmicznej grupy, mianowicie w 2008 roku miejsce Rafała Nowaka zajął perkusista Marcin KWACHU Kisiel, natomiast rok później naszego wieloletniego basistę Mirka Niedziołko zastąpił Tomasz Andrzejewski. Obecny skład grupy Stonehenge skrystalizował się w styczniu 2010 roku, kiedy to gitarzystą basowym zespołu został Piotr Fujcik.

Chcesz zorganizować koncert zespołu Stonehenge?  zadzwoń    604 349 905;   728 801 721    lub  napisz:   biuro@agencjaluxart.com