POLECAMY

StaraNova WNO – to zespół z Wilna, grający w stylu newfolk, world music.

Zespół powstał dopiero w koncu 2011 roku. Założyli go rodzeństwo Paweł i Katarzyna Źemojcin. Z dzieciństwa razem uczęszczali do szkoły muzycznej, później studiowali na jednym roku, na wydziale jazz’u i muzyki estradowej w Kolegium Wileńskim. Także wspólnie stanęli na drodze prowadzącej ku StaraNova WNO. Muzykę folkową od jakiegoś czasu grali w lokalnych kapelach ludowych, a z czasem udało się założyć nowy zespół. Następnym członkiem Stara Nowa WNO została wokalistka Monika Kutysz. Kasia, Paweł i Monika pochodzą z Niemenczyna — kilkutysięcznego miasteczka nieopodal Wilna. W szybkim czasie dołączyli się pozostali członkowie zespołu. Są to młodzi ludzi pełni życia i nowych pomysłów.

Podstawę repertuaru stanowią polskie piosenki ludowe popularne niegdyś, a niektóre z nich i teraz na Wileńszczyźnie. Przez zespół wykonywane są we własnych, współczesnych aranżacjach.

„Gramy dobrze wszystkim znane piosenki, takie jak „Czerwona róża trojaka”, „Hej, sokoły!”, „W poniedziałek rano” również we własnych aranżacjach”.

Chociaż na Wileńszczyźnie szeroko rozpowszechnione są kapele ludowe, łączące tradycyjny folklor z muzyką estradową i biesiadną, zespołu typu newfolk śpiewającego po polsku jeszcze nie było.

Piosenki ludowe wałśnie z tego terenu są bardzo swoiste. Gwara wileńska w tekstach — to różne historie: o młynarzu i jego córce, jak chłopiec niszczy panny nadzieje, o dziurce w płocie etc. Odczuwany jest niegdyś inny pogląd na życie człowieka, na stosunki między ludźmi. Także słowem wyrażana jest miłość do przyrody, ojczyzny. Melodia niekedy łączy polskie, białoruskie, litewskie intonacje.

„Zamiłowanie do wileńskiego folkloru, który słyszeliśmy od dzieciństwa, a także spotykamy czasami folklor innych naródow — to wszystko inspirowało powstanie naszego zespołu. Staramy się za pomocą muzyki łączyć przeszłość z rzeczywistością. Chcemy by ludzie nie zapominali o cudownym, starym Wilnie, ale także poprzez pieśni odczuwali jaki nastrój panuje w tym mieście teraz”.

Chcesz zorganizować koncert zespołu StaraNova WNO?  zadzwoń    604 349 905;   728 801 721    lub  napisz:   biuro@agencjaluxart.com