POLECAMY

Slade – angielski zespół rockowy, który zyskał sławę podczas ery glam rocka we wczesnych latach 70. Uznany przez British Hit Singles & Albums za najlepszy brytyjski zespół lat 70. Ich największe przeboje, jak większość materiału, napisali Noddy Holder i Jimmy Lea. Ich najbardziej znany utwór Merry Xmas Everybody rozszedł się w ponadmilionowym nakładzie i uzyskał status złotej płyty. Oprócz muzyki zasłynęli także specyficznym wizerunkiem scenicznym i nieortograficznie pisanymi tytułami swoich piosenek, co miało zapewnić im rozpoznawalność.

Zespół Slade pochodzi z Black Country w West Midlands. Perkusista Don Powell i basista Jim Lea urodzili się i wychowali w Wolverhampton. Wokalista Noddy Holder urodził się i wychował w pobliskim mieście Walsall. Natomiast gitarzysta Dave Hill urodził się w Devon, lecz jego rodzina przeniosła się do Wolverhampton, gdy był jeszcze dzieckiem. W źródłach traktujących o Slade często wymienia się dom publiczny Trumpet jako miejsce spotkań zespołu, szczególnie w początkowej fazie istnienia.

Grupa zdominowała listy przebojów na początku lat 70. Podczas szczytu popularności pozostawiali w pokonanym polu m.in. Wizard, Sweet, T. Rex, Suzi Quatro, Mud, Smokie, Gary’ego Glittera czy Davida Bowie. W latach 1971 – 1974 ich 12 utworów doszło do Top 5 na brytyjskich listach przebojów, z czego 6 osiągnęło miejsce pierwsze, 3 miejsce drugie i 2 miejsce trzecie. 3 z nich zaliczyły debiut na pierwszym miejscu. W tym okresie żaden inny zespół nie mógł się pochwalić takimi sukcesami. Ponadto ich osiągnięcia były zbliżone do dokonań The Beatles z poprzedniej dekady.

Slade wydali ponad 30 albumów, z których 3 osiągnęły pierwsze miejsce na UK Album Chart.

Chcesz zorganizować koncert zespołu Slade?  zadzwoń    604 349 905;   728 801 721    lub  napisz:   biuro@agencjaluxart.com