POLECAMY

Duet tworzą grająca na klarnecie Dorothea Hegeduess i akompaniujący jej na gitarze Bogusław Hegeduess. Ruach po hebrajsku znaczy Duch (a także powietrze, wiatr, tchnienie, duch, wola, intencja). Dorothea i Bogusław spotkali się wiele lat temu. Ona jest niemiecką Żydówką, on Polakiem o węgierskim nazwisku. Po ślubie zamieszkali na wsi w sercu Puszczy Noteckiej i zaczęli wspólnie podążać za swoją muzyczną fascynacją. Razem pracują nad dawnymi melodiami klezmerskimi, którymi Dorothea przesiąknęła w swym rodzinnym domu. Dziś wykonują bardzo szeroki repertuar żydowskich melodii, które niegdyś narodziły się w Europie Środkowej i Wschodniej. Muzykę traktują jako swoje powołanie – jak sami mówią: “uprawianie muzyki jest dla nas jak to czyste powietrze, którym tutaj oddychamy.”
Starają się też burzyć stereotypy, jakie narosły wokół muzyki klezmerskiej, z której wydobywają jej prawdziwy blask, jej pierwotną melodyjność i rytm tańca.
W ich muzyce jest i taniec, i śpiew, i modlitwa.
Duet Ruach gra koncerty, bierze udział w festiwalach, organizuje imprezy edukacyjne dla szkół, współpracuje z teatrami, grywa na weselach żydowskich. Gra wszędzie i zawsze tam, gdzie ludzie pragną spotkać się z kulturą żydowską.

Chcesz zorganizować koncert zespołu Ruach?  zadzwoń    604 349 905;   728 801 721    lub  napisz:   biuro@agencjaluxart.com