POLECAMY

Żywiołowe rytmy i sentymentalne pieśni cygańskie ukazujące styl Romów bałkańskich, węgierskich, hiszpańskich i rosyjskich. Dynamiczne i radosne tańce w wykonaniu młodych i utalentowanych tancerek i tancerzy romskich! Najsłynniejsze węgierskie czardasze zagra dla Państwa znakomity skrzypek, wyróżniony przez jury oraz publiczność w programie „Mam Talent!”. Ich koncert to pełna energii mieszanka kilku gatunków muzyki w nowoczesnych aranżacjach.
„ROMANCA” to młode pokolenie artystów romskich, wywodzących się z powszechnie znanego i cenionego zespołu „Baro Drom”, który w naszym kraju działa już od 1956 r. Pielęgnując tradycję przekazywaną z pokolenia na pokolenie dbają o to, aby ukazywać autentyczny folklor romski, który ma charakter międzynarodowy, a sama muzyka jest niezwykle urozmaicona. Różni się brzmieniem i stylem w zależności od zakątka Europy, z którego pochodzi. Mieszając różne style, a także aranżując własne interpretacje, zespół uzyskuje niepowtarzalne, nowatorskie brzmienie tradycyjnej muzyki romskiej z różnych stron świata.
Grają i śpiewają tylko na żywo!

Zespół został założony w 1956 r. przez Przewodniczącego Rady Starszyzny Romów – Zbigniewa Bilickiego. Jako inicjator kultury romskiej w Olsztynie zawsze dbał o to, by występy ukazywały prawdziwy folklor Romów. Był też Prezesem olsztyńskiego Stowarzyszenia Rady Starszyzny Romów. Zespół ma wieloletnia tradycję, która przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Od czasu założenia do dziś wyszkoliło się w nim aż 6 pokoleń artystów romskich. Koncertując w niemal każdym zakątku kraju, zespół zaskarbił sobie ogromną sympatię publiczności, czego dowodem są liczne podziękowania. Romanca wielokrotnie brała udział w akcjach charytatywnych, m.in. „Pomoc na rzecz powodzian”, „Pomoc dla Polskiego Związku Niewidomych”. Pomagała również organizacji „Czerwony Krzyż”. W ostatnich latach występowała kilka razy na Międzynarodowym Festiwalu Romów w Ciechocinku, Glinojecku czy w Gorzowie. Nazwa „Romanca” została nadana stosunkowo niedawno. Większość czasu zespół występował pod nazwą „Baro Drom”. Dlaczego „Romanca”? Ostatnia nazwa „Baro Drom” oznacza „daleką drogę”. Droga jest daleka, bowiem zespół ma za sobą wiele lat działalności, przewinęło się w nim kilka pokoleń artystów pielęgnujących tradycyjne brzmienie muzyki romskiej. Aktualnie trzon stanowi młode pokolenie artystów romskich, którzy nadal pielęgnują swój folklor, jednak prezentowany jest on w nieco rozbudowanej wersji. Folklor romski ma charakter międzynarodowy, a muzyka romska jest bardzo urozmaicona, ponieważ różni się brzmieniem i stylem, w zależności od kraju, z którego pochodzi. Mieszając różne style muzyki romskiej oraz aranżując własne interpretacje, zespół uzyskuje niepowtarzalne, nowatorskie brzmienie. Jest to niejako nowa droga dla zespołu. To właśnie dlatego nazwa została zmieniona.

Chcesz zorganizować koncert zespołu Romanca?  zadzwoń    604 349 905;   728 801 721    lub  napisz:   biuro@agencjaluxart.com