POLECAMY

Początek jego kariery muzycznej to koniec podstawówki. Z zespołem mieli wystąpić na zakończenie roku szkolnego i szkoły podstawowej w ogóle. Koledzy tak byli podekscytowani tym faktem , że w szatni przed występem poważnie przesadzili z napojami dla pełnoletnich. Rafał, który nie wziął udziału w tym pozascenicznym spotkaniu muzyków, musiał zagrać sam, ze względu na brak kontaktu kolegów z otaczającą ich rzeczywistością. Na repertuar złożyły się pierwsze własne kompozycje oraz utwory Brygady Kryzys i Dezertera.

Pierwszy poważny koncert odbył się w 1985 roku w łódzkim Cotton Jazz Club. Artysta doznał tam panicznego ataku tremy, co o mały włos nie spowodowało odwołania występu. Wszystko poszło jak najlepiej, co było zachętą do dalszej pracy. W tym samym roku został zaproszony przez Barbarę Wachowicz do przedstawienia muzycznego Wigilie Polskie w Filharmonii Białostockiej. Zaśpiewał wtedy wiersz Kamila Baczyńskiego – Kolęda, do którego skomponował muzykę.

W roku 1987 powstaje zespół REDS, w którym Rafał śpiewa i komponuje. Ich brzmienie nawiązuje do brytyjskich grup z tego okresu The Smiths, The Cure czy U2. W roku 1988 młody dziennikarz radiowej Trójki Kuba Wojewódzki, zapalczywie promuje zespół na falach swojej audycji Brum. Bardzo gościnna jest również Lista Przebojów Marka Niedźwiedzkiego, na której znalazły się aż cztery utwory z pierwszej płyty zespołu – Nevermind, Labour Of Love, Rain oraz Deauville. Płyta nosi nazwę Changing Colours a nagrana została w studiu Teatru STU. Wtedy też opiekę nad zespołem przejęła Katarzyna Przygoda, ówczesna managerka Kultu i Kobranocki. REDS, jako młody zespół, zaistniał na dużych scenach grając przed bardziej doświadczonymi kolegami, zwłaszcza Kultem. Dwukrotnie, już jako gwiazdy, grali na festiwalu w Jarocinie. Działają aktywnie do roku 1991, kiedy to zespół rozpadł się na nie skutek kłótni, jak to często bywa, lecz decyzji życiowych jego członków.

Rok 1993 to niespodziewany debiut Rafała w filmie Mariusza Grzegorzka – Rozmowa z człowiekiem z szafy, za który otrzymał nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego. W 1996 zagrał u Władysława Pasikowskiego w Słodko gorzki, do którego napisał piosenkę o tym samym tytule. W roku 1998 REDS wydało swoją drugą płytę Berlin. Zespół zrezygnował jednak z grania koncertów. Mimo początkowej niechęci, większą rolę w życiu Rafała Olbrychskiego zaczęło wtedy odgrywać aktorstwo. Dopiero rok 2009 przypomina o jego działalności muzycznej. Wystąpił na Top Trendy i koncercie finałowym polskiej Eurowizji, gdzie zaprezentował piosenkę Tatango. Utwór bardzo spodobał się publiczności, co zaowocowało powrotem Rafała na estradę.

Tatango to tytuł płyty i promującej ją piosenki. Są to nagrania o charakterze bardziej akustycznym, jednak nie pozbawionym dynamiki. Część muzyki i tekstów jest autorstwa Rafała, są też teksty Wojciecha Młynarskiego, Bogdana Olewicza, Kuby Sienkiewicza, oraz kolegi z zespołu Mariusza Matyska. Do duetu w utworze Gdy się znajduje przyjaciela zgodziła się przyjąć zaproszenie Maryla Rodowicz. Całość została zgrabnie zebrana w dojrzałe artystycznie wydawnictwo.

W roku 2011, za zgodą muzyków pierwszego składu, Rafał reaktywuje REDS. Przywrócone do życia piosenki z płyty Changing Colours, utwór Słodko-gorzki, piosenki z Tatango oraz nowe, jeszcze nie prezentowane polskie utwory wspaniale sprawdzają się na koncertach. Melodyjny alternatywny rock połączony ze stylistyką lat osiemdziesiątych to nowa odsłona REDS.

Chcesz zorganizować koncert Rafała Olbrychskiego z zespołem REDS? zadzwoń 604 349 905; 728 801 721 lub napisz: biuro@agencjaluxart.com