POLECAMY

Zespół został założony w sierpniu 1999 roku w Ostrówku pod Warszawą przez gitarzystę Radka Łukasiewicza, perkusistę Grzegorza Śluza i śpiewającego basistę Janka Piętkę. Próby formacji odbywały się w komórce zwanej kolokwialnie „pustkami”, muzycy postanowili nazwać swój zespół – Pustki. Debiutancka płyta „Studio Pustki” ukazała się w 2001 roku. Album zebrał wiele pozytywnych recenzji w muzycznej prasie, a promująca go piosenka „Patyczak” zyskała status alternatywnego przeboju.

W 2004 wydany został wielowątkowy, eklektyczny album „8 Ohm”, na którym, oprócz standardowego rockowego instrumentarium, można było usłyszeć dźwięki saksofonu, skrzypiec, fisharmonii i wibrafonu. Według samych muzyków był on wyrazem tzw. „Muzyki Ściany Wschodniej”. Na płycie „8 Ohm” po raz pierwszy pojawiła się w składzie grupy grająca na skrzypcach i instrumentach klawiszowych wokalistka Barbara Wrońska.

W 2006 ukazała się trzecia płyta Pustek „Do Mi No”. Przyczyniła się ona do popularności grupy dzięki przebojowym piosenkom takim jak: „Telefon do przyjaciela”, „Tchu mi brak”, czy „Słabość chwilowa”. Ukoronowaniem tej fali popularności był świetnie przyjęty koncert w ramach imprezy Open’er Festival w Gdyni 2006.

Oprócz nagrywania regularnych albumów, zespół stworzył też muzykę do filmów „Doskonałe popołudnie” w reżyserii Przemysława Wojcieszka, „Marco P. i złodzieje rowerów” w reżyserii Bodo Koxa oraz do radzieckiego, niemego, przedwojennego filmu „Aelita”, którego reżyserem był Jakow Protazanow. Pustki napisały też muzykę do spektakli „Cokolwiek się zdarzy, kocham cię”, „Osobisty Jezus” i „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku”, wszystkie trzy przedstawienia w reżyserii Przemysława Wojcieszka.

Na początku 2007 roku doszło do kolejnych zmian personalnych w grupie. Pod koniec roku zespół nagrał dwie piosenki na składankę „Wyspiański wyzwala”, poświęconą poezji Stanisława Wyspiańskiego. Album promował utwór „Wesoły jestem”. Drugi utwór Pustek na tym wydawnictwie to „Jakżeż ja się uspokoję”, do którego nagrano również teledysk.

17 października 2008 roku ukazała się czwarta płyta grupy zatytułowana „Koniec kryzysu”, promowana singlem „Parzydełko”. Okazała się kolejnym przełomem w karierze zespołu, zdobywając jeszcze większą popularność niż jej poprzedniczka „Do Mi No”. Zespół zebrał znakomite recenzje, został nominowany do wielu prestiżowych nagród, takich jak Paszport Polityki czy Fryderyk. Radiowa Trójka oraz popkulturowe pismo „Pulp” uznały Pustki za „Zespół Roku”, a „Koniec kryzysu” za „Album Roku 2008”.

28 października 2009 roku na rynku pojawił się nowy album zespołu zatytułowany „Kalambury”. Tworzy go 12 piosenek z tekstami poetyckimi m.in. Danuty Wawiłow, Bolesława Leśmiana, Stanisława Wyspiańskiego, Tadeusza Gajcego czy Władysława Broniewskiego. Są to m.in. piosenki „Notes”, „Znój”, „Pożałuj mnie!” i „Wiersz o szukaniu”. Wraz z zespołem wykonują je zaproszeni goście – Katarzyna Nosowska i Artur Rojek.

29 października 2010 ukazało się pierwsze oficjalne DVD koncertowe zespołu, zrealizowane w podkrakowskiej Alwerni w ramach „Najmniejszego Koncertu Świata”. W programie koncertu znalazły się wybrane utwory ze wszystkich płyt Pustek, jedna piosenka premierowa oraz autorska wersja jednej z kompozycji formacji Republika.

W 2014 roku ukazała się kolejna płyta zespołu – „Safari”.

Chcesz zorganizować koncert zespołu Pustki?  zadzwoń    604 349 905;   728 801 721    lub  napisz:   biuro@agencjaluxart.com