POLECAMY

Powstała pod koniec 2003 roku warszawska Neuronia to zespół wymykający się jednoznacznym klasyfikacjom.

Mimo kilku roszad w składzie zespół od początku swojego istnienia podąża ścieżką eksperymentowania z wieloma gatunkami metalu i nie tylko. Ciężkie, surowe brzmienie, liczne zmiany tempa, zaskakujące rozwiązania stylistyczne i psychodeliczne partie solowe łączą się w twórczości Neuronii z dużą dawką melodii i energii.

Z początku styl Neuronii oscylował wokół ciężkiego rock’n’rolla przeplatającego się z heavy metalem. Po kilku zmianach w początkowym składzie i wydaniu dwóch płyt demo – Neuronia oraz Wedding Day, w 2007 roku zespół zaatakował rynek materiałem First Blood, który zwiastował zdecydowaną zmianę stylistyki zespołu. Zawarte na tej płycie trzy kompozycje to mariaż chropawego thrash i death metalu z mrocznymi i psychodelicznymi brzmieniami. Objęty przez Neuronię kurs został w pełni ukazany na debiutanckim albumie The Winter Of My Heart, który ukazał się w lutym 2008. Dystrybucją materiału zajęła się Fonografika, zostały również zarejestrowane dwa teledyski do utworów Psycho oraz Demon’s Kiss. Po wydaniu debiutanckiego krążka zespół promował go na wielu koncertach w całej Polsce, m.in. u boku Lizzy Borden, brazylijskiego Torture Squad czy legendy polskiego death metalu Pandemonium. W następnym roku zespół skoncentrował się na tworzeniu materiału na nowe wydawnictwo, lecz mimo tego zagrał kilka znaczących koncertów, z których najważniejszym był udany występ na festiwalu Hunter Fest.

Na przełomie 2009 i 2010 roku doszło do znaczących zmian w składzie zespołu, które przyniosły dalszą ewolucję stylu muzycznego Neuronii. Jesienią 2009, w odświeżonym pięcioosobowym składzie zespół zarejestrował materiał na kolejny album w warszawskim DBX Studio pod okiem Jacka Melnickiego. Follow the White Mouse pojawił się w sprzedaży w marcu 2010 roku i ukazał nowe, jeszcze bardziej eklektyczne, a jednocześnie melodyjne i drapieżne oblicze zespołu. Równocześnie z wydaniem płyty ukazał się wideoklip do singlowego Put Your Dukes Up. Dobrą formę nowego składu potwierdziły liczne koncerty promujące nowy album – z Sabaton, Blazem czy Pro-Pain.

Rok 2011 to kolejne zmiany w składzie – wymianie uległa cała sekcja rytmiczna, co wpłynęło dodatnio na możliwości muzyczne i aranżacyjne zespołu. Drugi album zespołu ukazał się w szerokiej dystrybucji międzynarodowej dzięki ukraińskiemu wydawcy Metal Scrap Records. Neuronia w odświeżonym składzie zagrała liczne koncerty, m.in. u boku Sodom, Huntera, Jelonka czy Torture Squad.

W marcu 2012 zespół nagrał w studiu Progresja czteroutworową EPkę Insanity Relapse. Produkcją ponownie zajął się Paweł „Janos” Grabowski. Muzycy wydali nowy materiał własnym sumptem, udostępniając go także w całości za darmo w Internecie. Premiera miała miejsce 15 maja. W lutym 2013 roku ukazał się teledysk do jednego z utworów z tego wydawnictwa – „Alone in the Dark”.

Chcesz zorganizować koncert zespołu Neuronia?  zadzwoń    604 349 905;   728 801 721    lub  napisz:   biuro@agencjaluxart.com