POLECAMY

Wokalista, gitarzysta, poeta. We wczesnej fazie swojej twórczości określany mianem „barda Krakowa”. W latach 1986-2005 był wokalistą i frontmanem zespołu Püdelsi, z którym nagrał szereg płyt. W roku 1993 założył zespół Homo Twist, którego pierwsza płyta ukazała się w rok później. Pierwszą solową płytę Maleńczuk wydał w roku 1998. Nieregularnie publikował swoje wiersze, które często są także tekstami jego piosenek. Publikował m.in. w „Brulionie”. Jest autorem poematu „Chamstwo w państwie” wydanego w postaci książkowej w 2003 r. przez Wydawnictwo Literackie z Krakowa (jako autor podpisany jest Pan Maleńczuk). Książka otrzymała laur Śląskiego Wawrzynu Literackiego. Brał udział w trzeciej edycji „Idola” jako członek jury. 13 marca 2004 w chorzowskim Teatrze Rozrywki odbyła się premiera przedstawienia „Bal u Wolanda” na podstawie powieści Michaiła Bułhakowa Mistrz i Małgorzata z Maleńczukiem w roli Wolanda. Był on również autorem songów wykonywanych w spektaklu. 12 czerwca 2009 zdobył nagrodę im. Karola Musioła w konkursie Premiery na 46. KFPP w Opolu. W 2009 roku wystąpił jako gość na albumie zespołu WU-HAE pt. Opera Nowohucka. W 2010 wziął udział w serii koncertów pod wspólną nazwą „Męskie Granie”. 25 maja 2011 na uroczystości w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego został odznaczony przez ministra Bogdana Zdrojewskiego Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2015 została opublikowana książka – wywiad Macieja Maleńczuka z Barbarą Burdzy pt. „Ćpałem, chlałem i przetrwałem”.

W ostatnim czasie bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się kompozycje pt. „Ostatnia nocka”, „Synu” czy kontrowersyjny utwór „Sługi za szlugi”.

Chcesz zorganizować koncert Macieja Maleńczuka?  zadzwoń    604 349 905;   728 801 721    lub  napisz:   biuro@agencjaluxart.com