POLECAMY

Pierwszy duży koncert pod nazwą Kombi zespół zagrał 2 sierpnia 1976 w sopockiej Operze Leśnej na festiwalu „Pop Session”. W 1978 Kombi wystąpiło podczas koncertów Muzyka Młodej Generacji, obok takich grup jak: Exodus, Krzak i Heam. W 1979 ukazał się debiutancki singel zespołu z instrumentalną kompozycją „Wspomnienia z pleneru”, natomiast rok 1980 przyniósł pierwszy longplay pt. Kombi, z przebojami „Hotel twoich snów” i „Przytul mnie”. Drugi album, zatytułowany Królowie życia, został nagrany na przełomie 1980/1981. Zawierał m.in. utwór tytułowy oraz kompozycję „Bez ograniczeń”, będącą przez wiele lat muzyczną czołówką audycji telewizyjnej 5-10-15. W 1981 ukazał się singel z utworem instrumentalnym „Taniec w słońcu”, który był powszechnie grany w dyskotekach. Do grupy dołączył perkusista Jerzy Piotrowski, a zespół wyruszył w duże trasy koncertowe za granicą.

Pod koniec 1982 Kombi nagrało na single nowe piosenki „Inwazja z Plutona” i „Nie ma jak szpan”, zaś w 1983 piosenkę „Linia życia” i instrumental „Komputerowe serce”. Zespół równocześnie nagrywał materiał na trzecią płytę pt. Nowy rozdział. Nagrania te utrzymane były w nowej stylistyce, która stała się rozpoznawalnym stylem Kombi. Łosowski wykorzystał w nagraniach m.in. syntezatory Multimoog, Mini Korg 700s i Prophet 5, a Jerzy Piotrowski perkusję elektroniczną Simmons (model SDS V). Album, wydany w 1984, okazał się dużym sukcesem i zawierał wielkie przeboje: „Słodkiego miłego życia”, „Nie ma zysku” i „Kochać cię – za późno”. Na XXI Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu zespół wielokrotnie bisował z piosenką „Słodkiego miłego życia” i zdobył nagrodę publiczności. Kombi nawiązało współpracę z londyńską firmą Passion Records, czego efektem była promocja zespołu na targach muzycznych MIDEM w Cannes i nagranie anglojęzycznych wersji kilku piosenek z Nowego rozdziału oraz nowych „You Are Wrong” i „Obsession”. W listopadzie tego samego roku wydany został czwarty album pt. Kombi 4, na którym znalazły się przeboje: „Nasze randez-vous”, „Za ciosem cios”, „Black and White” i „Czekam wciąż”. Na tym albumie Łosowski jako pierwszy w Polsce wykorzystał sampler Ensoniq Mirage. Nagrywał i przetwarzał sample własnego głosu i różnych dźwięków z otoczenia, które wykorzystał w kilku utworach, m.in. w „Za ciosem cios” i „Kombi-music”. Poza syntezatorami Mini Korg 700s i Sequential Circuits Prophet-5 wykorzystał syntezator Yamaha DX7 i automat perkusyjny Yamaha RX11. Jako pierwszy wykorzystał też komputer Commodore 64 (jako sekwencer MIDI).

W 1986 z okazji 10-lecia działalności zespołu pod nazwą Kombi odbyła się seria kilkudziesięciu koncertów w Polsce, a także za granicą. Rezultatem trasy była koncertowa płyta Live, na której znalazł się zapis występu w Sopocie. W tym samym roku perkusista Jerzy Piotrowski opuścił Kombi i odtąd zespół występował jako trio[1]. Wiosną 1987 odbyło się pierwsze tournée grupy po Ameryce Północnej. W tym samym roku zespół odwiedził z występami Włochy i Niemcy, a w kolejnym m.in. Wielką Brytanię i Grecję. W 1988 zespół zarejestrował materiał do piątego LP pt. Tabu, który wydano rok później. Znalazły się na nim przeboje: „Nietykalni – skamieniałe zło”, „Pamiętaj mnie” (jedna z pierwszych pozycji albumu upubliczniona jesienią 1988) oraz „Tabu – obcy ląd”. Na okładce Tabu wykorzystano rysunki Sławomira Łosowskiego.

W 1991 zespół obchodził 15-lecie działalności pod nazwą Kombi. Wydany został album The Best of Kombi z 16 największymi przebojami w nowych wersjach, nagranymi w studiu Łosowskiego. W lipcu w Sopocie odbył się legendarny koncert z okazji jubileuszu, który został sfilmowany i wyemitowany przez TVP. Do zespołu jako perkusista dołączył Tomasz Łosowski, a gościnnie wystąpił też poprzedni perkusista Jerzy Piotrowski. Koncert został zarejestrowany i w następnych latach doczekał się kilku wydań na płytach CD.

Na początku 1992 zespół wyjechał po raz trzeci do Ameryki. Tam Skawiński i Tkaczyk oznajmili liderowi, że podjęli decyzję o odejściu z grupy. Kombi w składzie z nimi zagrało jeszcze kilka koncertów, które były wcześniej ustalone. Sławomir Łosowski zaczął pracować nad uzupełnieniem składu zespołu i przesłuchiwać kandydatów na nowych muzyków. Jednak z powodu raptownego pogorszenia się w tym czasie stanu żony (chorującej na SM) musiał zawiesić działalność zespołu. Nagrał z perkusistą Tomaszem Łosowskim wcześniej przygotowany materiał na płytę instrumentalną Nowe narodziny i zawiesił działalność zespołu.

Wznowił ją w 2004 koncertem „Nowe narodziny” w Łebie. Rok wcześniej, w 2003 trzech byłych muzyków jego zespołu: Grzegorz Skawiński, Waldemar Tkaczyk i Jan Pluta utworzyło zespół pod nazwą Kombii (Kombi 2). W 2005 Sławomir Łosowski przyjął do zespołu wokalistę Zbigniewa Fila. Zespół po wznowieniu działalności początkowo występował jako solowy projekt lidera pod nazwą Łosowski. W późniejszym okresie zmieniono ją na Kombi Łosowski. Nazwisko lidera miało ułatwiać identyfikację zespołu Kombi wobec funkcjonowania grupy o łudząco podobnej nazwie Kombii. W 2007 ukazał się pierwszy po wznowieniu działalności singel zespołu pt. „Niebo, które czeka”. W 2008 wydane zostały dwa kolejne single „Miłość to dwoje nas” i „Pekin – digital sound”. W 2009 jeszcze pod szyldem Łosowski ukazał się trzypłytowy album zespołu pt. Zaczarowane miasto. Album zawierał 10 premierowych utworów oraz stare przeboje we współczesnym wykonaniu, zarejestrowane na koncertach.

W grudniu 2013 ukazał się album Live składający się z płyt: „Live” (10 największych hitów + 6 utworów nowych), „Drogą czasu” z niewydanymi dotąd lub mniej znanymi utworami instrumentalnymi (z lat 1973–2011) oraz „Kamerą fanów” z nagraniami video autorstwa fanów z koncertów zespołu.

Od początku 2014 z zespołem współpracuje gitarzysta basowy Karol Kozłowski. W 2014 zespół Kombi Łosowski był jedną z gwiazd trasy Lata z Radiem. We wrześniu 2014 Sławomir Łosowski powrócił do koncertowania pod nazwą Kombi. 22 stycznia 2016 odbyła się premiera albumu Nowy album.

Chcesz zorganizować koncert zespołu Kombi? zadzwoń 604 349 905; 728 801 721 lub napisz: biuro@agencjaluxart.com