POLECAMY

Jerzy Filar – polski kompozytor i wykonawca piosenek z nurtu piosenki poetyckiej, także autor tekstów i animator kultury. Zadebiutował w roku 1973, współpracując ze studenckimi grupami muzycznymi. Wiele razy występował na FAMIE w Świnoujściu. W 1975 roku współtworzył grupę Nasza Basia Kochana. Z zespołem tym został laureatem 13. Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1976 roku (otrzymał tam nagrodę indywidualną oraz zespołową z grupą). Na festiwalu tym zespół zaprezentował piosenkę „Samba sikoreczka”.

Od początku lat 80. XX wieku występuje samodzielnie. W 1985 roku otrzymał I nagrodę na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu za utwór „Star a nie”.

Współpracuje z poetą Jackiem Cyganem. Jego piosenki można usłyszeć w jego osobistym wykonaniu, oraz m.in. takich artystów, jak: Grażyna Łobaszewska, Janusz Rewiński, Dorota Stalińska, Wały Jagiellońskie, a także kabaret Pigwa Show. Od 1999 do 2006 r. na stałe współpracował z Hanką Bielicką.

W 1990 roku stworzył muzykę do spektaklu „Dobry diabełek” w reżyserii Mirosława Kuleszy wystawionym w Teatrze Lalek Arlekin w Łodzi.

Ostatnie dokonania to autorska płyta „Cienie”, utrzymana w klimacie ballady i bossa novy – nominowana do tytułu albumu roku w konkursie Fryderyki 2001, w kategorii poezja śpiewana/piosenka autorska.

Istnieje możliwość duetu z Elżbietą Adamiak – „40 lat w krainie łagodności” (śpiew, śpiew + gitara, piano, gitara, kontrabas, perkusja) lub z Jackiem Cyganem.

Chcesz zorganizować koncert Jerzego Filara? zadzwoń 604 349 905; 728 801 721 lub napisz: biuro@agencjaluxart.com