POLECAMY

Janusz Rewiński urodził się w rodzinie wywodzącej się z polskich Kresów z okolic Równego na Wołyniu. Ukończył Technikum Budowy Silników Lotniczych (Lotniczych Zakładów Naukowych) we Wrocławiu, następnie w 1972 studia na Wydziale Aktorskim PWST w Krakowie. Już podczas studiów występował w prowadzonych przez Wiesława Dymnego Spotkaniach z Balladą oraz w Piwnicy Pod Baranami. Aktor Teatru Polskiego w Poznaniu, gdzie występował w roli Wacława, a potem Papkina w Zemście Aleksandra Fredry. Po udanym debiucie w Poznaniu przez kilka lat wraz z Zenonem Laskowikiem występował w kabarecie Tey. W latach 80. pojawił się m.in. w duecie z Bohdanem Smoleniem.

Popularność przyniosły mu występy w Kabarecie Olgi Lipińskiej, w którym wcielił się w rolę gruboskórnego dyrektora teatru „Miśka”. Wystąpił w licznych rolach filmowych, m.in. w Podróżach Pana Kleksa, Kilerze (jako Siara) i w serialach Zmiennicy, Tygrysy Europy. Grywał zwykle ludzi wpływowych, lecz nieokrzesanych. W 1993 po dwuletniej przerwie na okres sprawowania mandatu posła wrócił do Kabaretu Olgi Lipińskiej, gdzie wcielił się ponownie w rolę Miśka, tym razem próbującego dostosować zespół do wymogów gospodarki rynkowej. W latach 1998–2004 występował wraz z Krzysztofem Piaseckim w programie kabaretowym Ale plama w TVN (krótko program ukazywał się również w TVP). Również z Krzysztofem Piaseckim tworzył program Szkoda gadać w TVP1. Od września do października 2010 na antenie tej samej stacji prowadził program Siara w kuluarach wraz z dziennikarką Joanną Fudalą. W lutym 2013 został felietonistą tygodnika „W Sieci”.

W 2010 został odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Chcesz zaangażować Janusza Rewińskiego?  zadzwoń    604 349 905;   728 801 721    lub  napisz:   biuro@agencjaluxart.com