POLECAMY

Haydamaky rozpoczęli swoją karierę w 1991 roku w Kijowie jako undergroundowy zespół Aktus. Sytuacja zmieniła się po przyjściu do grupy Oleksandra Yarmoly i Ivana Leno, znanych muzyków folkowych. Na muzycznym pograniczu spotkały się wówczas reggae, punk, ska i “alternatywa” Aktusa z nutami ukraińskiej muzyki folkowej. Zespół zaczął szukać sobie miejsca na ukraińskiej scenie muzycznej. Nie chciał iść drogą postsowieckiej estrady, nie chciał również kopiować zachodnich standardów muzycznych. Dla Aktusa granie było misją społeczną – edukacja niepodległej Ukrainy przez muzykę przodków. Ta idea zaowocowała. W 2001 roku wytwórnia fonograficzna EMI zauważyła zespół i podpisała z nim pierwszy na Ukrainie kontrakt. Wówczas też Aktus zmienił się w Haydamaky.

Pierwszy album – “Haydamaky” wywołał spore zamieszanie na rodzimym rynku muzycznym. Na płycie pojawiły się ludowe brzmienia z regionów Polesia, Bukowiny i Zakarpacia, zagrał również jeden z najbardziej znanych ukraińskich kobzarzy – Taras Kompanichenko. Unikalnego charakteru płycie nadały również elementy folklorystyczne z różnych stron świata i kultur. Płyta “Haydamaky” została okrzyknięta najciekawszym projektem muzycznym na Ukrainie 2001 roku.

Trzy lata pó1niej dyskografia zespołu wzbogaciła się o kolejny krążek – “Boguslav”. Ten album również został ciepło przyjęty nie tylko na Ukrainie, ale i w Zachodniej Europie i USA, gdzie nazwisko bandurzysty Romana Hrynkiva, biorącego udział w nagraniach, jednoznacznie kojarzyło się melomanom z jego wspólnymi projektami z Andreasem Vollenweiderem czy Al Di Meola.

W 2005 roku na Ukrainie ukazała się płyta “Perverzija” – będąca swoistą muzyczną parafrazą twórczości znanego współczesnego ukraińskiego pisarza Jurija Andruchowycza. Na początku 2006 roku Haydamaky podpisali kontrakt z wytwórnią fonograficzną EastBlok Music (Niemcy) i agencją koncertową Agents 4 Music (Niemcy), wchodząc na rynek zachodnioeuropejski z albumem “Perverzija”, zmienionym na “Ukraine Calling”.

4 czerwca 2009 nakładem Agory ukazała się płyta-książka wspólnego projektu „Voo Voo i Haydamaky”. Album składał się z dziesięciu premierowych utworów autorstwa muzyków. Pierwszym singlem promującym był utwór „Wyszła młoda”. W lutym 2010 roku wydawnictwo uzyskało nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii: album roku folk/muzyka świata oraz nagrodę „Wirtualne Gęśle”. Płyta otrzymała status „Złotej”.

Również 2009 roku ukazała się płyta polskiego zespołu heavy metalowego Rootwater – Visionism, na której członkowie Hajdamaków gościnnie wystąpili w utworze Hajdamaka.

29 stycznia 2012 roku z zespołem Voo Voo wystąpili na otwarciu Stadionu Narodowego w Warszawie. 14 lutego 2012 r. zespół zmienił skład. W marcu nagrali z zespołem Püdelsi piosenkę z okazji Euro 2012 pt. „Halo Euro”.

12 grudnia 2012 nakładem wydawnictwa Lou & Rocked Boys wydano w Polsce EP pt. Call me later. EP zawiera 5 utworów we współpracy z artystami jak: Kamil Bednarek i Apollo 440.

Chcesz zorganizować koncert zespołu Haydamaky?  zadzwoń    604 349 905;   728 801 721    lub  napisz:   biuro@agencjaluxart.com