POLECAMY

Zespół Habakuk powstał w 1990 roku w Częstochowie. W tym momencie jest uznawany za jedną z czołowych grup reggae. Dowodem na to są znakomite recenzje w prasie, jak również zaproszenia na liczne festiwale zarówno w Polsce, jak i za granicą. Pierwsza płyta zespołu – “Mniam, mniam rege” jest uważana za jedno z najważniejszych wydawnictw na polskim rynku reggae. Krążek spotkał się ze znakomitymi recenzjami w największych opiniotwórczych magazynach muzycznych – cytat z Machiny: “Oryginalność, energia oraz naturalna umiejętność komponowania przebojowych, wpadających w ucho przebojów”. Krótko mówiąc – rewelacja sezonu. Częstochowska grupa Habakuk spełnia wszystkie warunki, by objąć panowanie na polskiej scenie reggae. A wszystko to za sprawą jej debiutanckiego krążka “Mniam, mniam rege”.

Habakuk jest jednym z najczęściej koncertujących polskich zespołów.
Na trasie Rege Tonite 2003 w ciągu dwóch miesięcy zagrał 44 koncerty w Polsce, Niemczech oraz Czechach, sprzedając ponad 10 000 biletów. Habakuk zagrał również na pierwszej edycji Punky Reggae Party, będąc najjaśniejszym punktem imprezy. Zespół w ciągu wielu lat działalności zagrał na wszystkich najważniejszych festiwalach reggae w kraju, niejednokrotnie w charakterze gwiazdy. Do najciekawszych koncertów należy występ na “Tam gdzie biją źródła” w Ustroniu w 2001 roku, wspólnie z Zion Train – koncert transmitowany był przez publiczną telewizję, “Odjazdy” 1997 – w tamtym roku grał również Rammstein, Chumbawamba czy Kazik, “Reggae Dub Festival” w Bielawie i “Ostróda Reggae Festival” – największe festiwale reggae w kraju. Habakuk był też twórcą hymnu festiwalowego festiwalu w Ostródzie w 2006 roku. W przeciągu ostatnich lat Habakuk zagrał kilkaset koncertów, z czego ponad 400 przez w ostatnim pięcioleciu.

Habakuk zawsze przyciągał na koncerty ogromne ilości ludzi. Docierał do różnych środowisk, nie zamykał się nigdy tylko i wyłącznie w reggae. Przykładem kreatywnego podejścia jest fakt, że już w połowie lat 90. miały miejsce wspólne koncerty z częstochowskimi składami hip-hopowymi. Moda zaś na ten typ łączenia gatunków do Polski dotarła kilka lat później – Habakuk był prekursorem tego stylu. W 2000 roku zespół zagrał na Przystanku Woodstock, zaś występ ten był później niejednokrotnie retransmitowany między innymi w “Kręciole” Jurka Owsiaka, zespół natomiast został zaproszony na koncert w studio na Woronicza w czasie Finału Wielskiej Orkiestry świątecznej Pomocy.

Grupa została też doceniona przez Gazetę Wyborczą, która w podsumowaniu roku 2000 wymieniła Habakuka jako jedną z największych nadziei polskiej muzyki.

Zespół od kilku lat gościnie występuje między innymi z Muńkiem Staszczykiem. Co pewien czas mają miejsce wspólne występy pod hasłem Rege Inna Polish Stylee, gdzie zespół wykonuje covery (nie tylko reggae) śpiewane przez Muńka. Projekt ten spotyka się z dużym zainteresowaniem publiczności i krytyków. Habakuk na swoich płytach współpracował również między innymi z Mateuszem Pospieszalskim, Antonim Gralakiem, Januszem “Yaniną” Iwańskim, Anią Patynek oraz wieloma znakomitymi muzykami.

Zespół zagrał m.in. w studio Agnieszki Osieckiej w Trójce, oraz koncerty plenerowe z Radiem Bis. Ma też na koncie telewizyjny koncert “Solidarni z Białorusią” w marcu 2006. Niezliczona ilość koncertów klubowych i plenerowych świadczy o dużej aktywności zespołu.

Ogromnym wydarzeniem była współpraca z Mikey Dreadem przy okazji jego koncertów w Polsce. Mikey Dread to żywa legenda reggae na świecie. Wybitny muzyk, wokalista i producent. Ma na koncie współpracę z The Clash (wyprodukował płytę Sandanista uznawaną za jedną z najważniejszych płyt tego zespołu), Guns’n’Roses, Izzim Stradlinem – gitarzystą z pierwszego składu Guns’n’Roses, UB 40 i niezliczoną ilością mniejszych grup. Niedawno wstąpił wraz z The Clash do Rock’N’Roll Hale of Fame. Przez kilka dni Habakuk gościł go w swoim studio w Częstochowie. Przy tej okazji Mikey Dread nagrał piosenkę na swoją najnowszą płytę oraz zaśpiewał do dwóch piosenek zespołu.

Habakuk przygotował też i wykonał muzykę do filmu “Moana”, z 1926 roku w reżyserii Roberta J. Flaherty’ego – występ zespołu miał miejsce na Festiwalu Święto Niemego Kina w Warszawie w 2006 roku. Interpretacja Habakuka spotkała się ze znakomitym odbiorem

W lutym 2007 Habakuk zagrał trasę po wyspach. Odwiedził na niej takie miasta jak: Londyn, Edynburg, Glasgow, Cork, Dublin, Galway, Belfast. Jako pierwszy polski zespół reggae Habakuk zagrał tak dużą trasę po Wyspach, a także jako pierwszy polski zespół zagrał w Anglii na ogromnym festiwalu Glastonbury.

Chcesz zorganizować koncert zespołu Habakuk?  zadzwoń    604 349 905;   728 801 721    lub  napisz:   biuro@agencjaluxart.com