POLECAMY

Evgen Malinovskiy – aktor filmowy i teatralny, reżyser, muzyk, charyzmatyczny pieśniarz, twórca Międzynarodowego Festiwalu Pieśni i Poezji Włodzimierza Wysockiego oraz Międzynarodowego Festiwalu Zbliżania Kultur w Warszawie. Urodził się w Biełowie na Syberii, w rodzinie polskiego poszukiwacza złota z czasów upadku caratu w Rosji i Rewolucji Październikowej. W latach 1988-1993 studiował w Kiemierowskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk i Kultury na wydziale „Dyrygent orkiestr estradowych”. Jako młody muzyk rockowy zdążył jeszcze w Rosji zostawić wyraźny ślad w historii muzyki – wraz z zespołem „Равноденствие” (Równonoc) znalazł się w „Encyklopedii Omskiej Sceny Rockowej 1965-2003” wydanej w Omsku w 2003.
Od 1992 Evgen Malinovskiy mieszka w Polsce, ma podwójne obywatelstwo. W roku 2008 ukończył studia na Wydziale Aktorskim Wyższej Szkoły Komunikowania i Mediów Społecznych im. J. Giedroycia w Warszawie (WSKiMS). Studiował także na wydziale aktorskim w Northeastern Illinois University w Chicago w roku 2009.
W 1993r. Evgen rozpoczął, trwającą do dziś, przygodę z filmem w „Opowieściach weekendowych” Krzysztofa Zanussiego. Ma na swoim koncie role w wielu polskich produkcjach filmowych. Współtwórca i basista zespołu rockowego Hippocampus (1994-2015). Solista w najnowszym projekcie Kameralnej Orkiestry Romantica pt. „Mistrzowska pieśń filmu rosyjskiego” (2012).
Współpraca z zespołem Samokhin Band podczas organizacji Festiwalu Zbliżenia Kultur w 2015 roku, a także Festiwalu Pieśni i Poezji Włodzimierza Wysockiego w 2016 roku zaowocowała nowym programem koncertowym w nowej odsłonie Evgena jako solisty zespołu Samokhin Band.
Podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych, zadebiutował w roli scenarzysty i reżysera przygotowując spektakl „Na planecie WladWysocki”. Spektakl powstał dla uczczenia rocznicy śmierci Włodzimierza Wysockiego, został wysoko oceniony przez media i wystawiany był kilkakrotnie w Chicago.
W latach 2007-2012 występował na scenie Teatru Polonia w roli Włodzimierza Wysockiego, w spektaklu „Rajskie jabłka” Raszyda Tuguszewa.
W roku 2010 Evgen Malinovskiy zostaje Prezesem i współtwórcą Fundacji na rzecz zbliżania kultur OPEN ART, przyjmując misję Fundacji jako swoją życiową i artystyczną misję. W ramach działalności Fundacji został organizatorem, współorganizatorem, gospodarzem, reżyserem i artystą podczas wielu wydarzeń artystycznych, koncertów i festiwali tak w Polsce, jak i za granicą, nieustannie promując myśl zbliżenia słowiańskich kultur i tradycji z kulturami sąsiadującymi z Polską.
W 2004 roku artysta wrócił do tradycji muzycznych, wyniesionych z rodzinnego domu. Powstaje projekt „Syberyjski bard zaprasza”. Są to utwory m. in. Włodzimierza Wysockiego, Bułata Okudżawy, Aleksandra Rozenbauma, Aleksandra Dolskiego i innych…
Evgen śpiewa po rosyjsku i po polsku, akompaniując sobie na gitarze akustycznej. Komentarze i didaskalia w języku polskim, poprzedzające każdy utwór, stanowią nieodłączny element jego koncertów.
Każdy recital w wykonaniu Evgena to niezapomniany wieczór, pełny nostalgii, naznaczony odrobiną filozoficznej zadumy, ale niepozbawiony poczucia humoru i nutki ironii. Dobór repertuaru jest staranny i przemyślany – klasyka rosyjskiej pieśni bardowskiej spleciona ze współczesną piosenką poetycką.
Koncerty w całej Polsce, ale też zagranicą – w Rosji, Finlandii, Niemczech, Francji, USA, Ukrainie, Białorusi, Gruzji, na Litwie i Łotwie mają za zadanie nie tylko zbliżać kultury rosyjską i polską, lecz także, dzięki swojemu brzmieniu dwujęzycznemu, prowokować do refleksji nad słowiańską wspólnotą w całym świecie, do refleksji nad relacjami między ludźmi różnych narodowości. Pieśni te udowadniają, że możemy się wzajemnie poznawać i rozumieć przez muzykę, poezję, przez ekspresję, nawet wtedy, gdy mówimy różnymi językami i wywodzimy się z innych kultur…
W cyklu „Syberyjski bard zaprasza” artysta wydał 3 płyty: „Prolog” (2006), „Tropami Wysockiego – pieśni narowiste” (2008), „Śladem Okudżawy” (2011).
Evgen Malinovskiy jest autorem aranżacji i opracowań wszystkich pieśni, które znajdują się na jego płytach. Daleko odbiegające od stereotypu, świeże a jednocześnie niezrównanie szczere, płynące z głębi duszy interpretacje, niosą nowe spojrzenie na twórczość rosyjskich bardów. Pełne temperamentu wykonania nie ujmują liryzmu i zadumy tekstom – nadal pozostają one głęboko refleksyjne i przepojone słowiańską nostalgią.

Chcesz zorganizować koncert Evgena Malinowskiego?  zadzwoń    604 349 905;   728 801 721    lub  napisz:   biuro@agencjaluxart.com