POLECAMY

Elaiza – niemiecki zespół muzyczny grający muzykę folkową i alternatywną założony w 2013 roku, reprezentant Niemiec podczas 59. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2014 roku. W 2008 roku Elżbieta Steinmetz, mająca polsko – ukraińskie korzenie szesnastolatka, rozpoczęła swoją karierę jako wokalistka i autorka piosenek w berlińskim Valicon – Studios. Podczas pracy w studiu poznała akordeonistkę Yvonne Grünwald, która w tym samym czasie zaprosiła do współpracy kontrabasistkę Natalie Plöger.

Na początku 2013 roku artystki postanowiły rozpocząć współpracę i założyły zespół o nazwie Elaiza. W marcu wyprodukowały materiał na album zatytułowany March 28, który został nagrany w Emil Berliner Studios oraz wydany przez wytwórnię Berliner Meister Schallplatten. Na płycie, której premiera odbyła się 5 września, znalazły się wykonania na żywo ośmiu utworów autorstwa Steimetz, zapisanych metodą direct-to-disk recordings. Album został wydany w prawie 3 tys. egzemplarzy, niedługo potem Elaiza, wraz z berlińską grupą produkcyjną Valicon, rozpoczęła pracę nad swoim debiutanckim albumem studyjnym. W 2013 roku zespół otrzymał nagrodę debiutanta podczas ceremonii Women of the World Festival.

Na początku 2014 roku zespół wysłał internetowo zgłoszenie do udziału w rywalizacji o tzw. „dziką kartę” umożliwiającą występ w stawce konkursowej finału Unser Song für Dänemark, czyli krajowych eliminacji eurowizyjnych. Grupa zgłosiła się do udziału w konkursie z utworem „Is It Right”, który zakwalifikował się na listę dziesięciu uczestników rundy półfinałowej. 27 lutego w klubie Edelfettwerk w Hamburgu odbył się specjalny koncert, w trakcie którego telewidzowie oraz komisja jurorska wybrali formację na ósmego finalistę niemieckich selekcji, których finał odbył się 13 marca w hali Lanxess – Arena w Koloni. W pierwszym etapie selekcji zespół zaprezentował utwór „Is It Right”, dzięki któremu awansował do drugiej rundy, w której zaśpiewał drugą konkursową piosenkę – „Fight Against Myself”. W ostatniej, trzeciej części koncertu, zdobył 55% poparcie telewidzów, dzięki czemu został reprezentantem Niemiec podczas 59. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w Kopenhadz.

Zespół podczas prób do występu w 59. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanym w Kopenhadze w 2014 roku

Jako reprezentantki Niemiec, czyli kraju należącego do państw tzw. „Wielkiej Piątki” wpłacających Europejskiej Unii Nadawców (EBU) największe składki na organizację konkursu, artystki miały zapewnione miejsce w finale imprezy, który odbył się w sobotę, 10 maja. Zajęły w nim ostatecznie 18. miejsce po zdobyciu łącznie 39 punktów.

28 marca premierę miała debiutancka płyta studyjna zespołu zatytułowana Gallery. Producentami albumu zostali Ingo Politz i Frank Kretschmer, który dodatkowo współtworzył muzykę oraz teksty wszystkich utworów razem ze Steinmetz i Adamem Kesselhautem. Krążek promowany był przez eurowizyjny singiel „Is It Right”. Piosenka dotarła do czwartego miejsca niemieckiej listy przebojów i uzyskała status złotej płyty w kraju za sprzedaż w ponad 150 tys. egzemplarzach. Utwór zyskał także dużą popularność w Polsce, gdzie podbił notowania airplay oraz lokalne i ogólnopolskie listy przebojów. Po udziale w Konkursie Piosenki Eurowizji zespół wydał dwa kolejne single: „I Don’t Love You” oraz „Green”.

23 sierpnia zespół wystąpił podczas koncertu „Muzodajnia Gwiazd” organizowanego w ramach drugiego dnia Polsat Sopot Festival w Sopocie. 31 grudnia trio ponownie wystąpiło w Polsce, tym razem podczas koncertu sylwestrowego organizowanego we Wrocławiu i transmitowanego przez stację TVP2.

W 2015 roku zespół pracował nad materiałem na swoją drugą płytę. W lutym 2016 roku ogłosiły, że płyta zatytułowana Restless została wydana w kwietniu tegoż roku. Na początku sierpnia zespół ogłosił, że z zespołu odchodzi Yvonne Grünwald, a jej miejsce zajęła Laura Zimmermann.

Podczas koncertu dodatkowo może się odbyć SHOW PIROTECHNICZNO – LASEROWY.

Chcesz zorganizować koncert zespołu Elaiza? zadzwoń 604 349 905; 728 801 721 lub napisz: biuro@agencjaluxart.com