POLECAMY

Elaiza – niemiecki zespół muzyczny grający muzykę folkową i alternatywną, założony w 2013 roku, reprezentant Niemiec podczas 59. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2014 roku. W 2008 roku Elżbieta Steinmetz, mająca polsko-ukraińskie korzenie szesnastolatka, rozpoczęła swoją karierę jako wokalistka i autorka piosenek w berlińskim Valicon Studios. Podczas pracy w studiu poznała akordeonistkę Yvonne Grünwald, która w tym samym czasie zaprosiła do współpracy kontrabasistkę Natalie Plöger.

Na początku 2013 roku artystki postanowiły rozpocząć współpracę i założyły zespół o nazwie Elaiza. W marcu wyprodukowały materiał na album zatytułowany „March 28”. Na płycie, której premiera odbyła się 5 września, znalazły się wykonania na żywo ośmiu utworów autorstwa Steimetz. Album został wydany w prawie 3 tys. egzemplarzy, niedługo potem Elaiza, wraz z berlińską grupą produkcyjną Valicon, rozpoczęła pracę nad swoim debiutanckim albumem studyjnym. W 2013 roku zespół otrzymał nagrodę debiutanta podczas ceremonii Women of the World Festival.

Na początku 2014 roku zespół wysłał internetowo zgłoszenie do udziału w rywalizacji o tzw. „dziką kartę” umożliwiającą występ w stawce konkursowej finału Unser Song für Dänemark, czyli Krajowych Eliminacji Eurowizyjnych. Grupa zgłosiła się do udziału w konkursie z utworem „Is It Right”, który zakwalifikował się na listę dziesięciu uczestników rundy półfinałowej. 27 lutego w klubie Edelfettwerk w Hamburgu odbył się specjalny koncert, w trakcie którego telewidzowie oraz komisja jurorska wybrali formację na ósmego finalistę niemieckich selekcji, których finał odbył się 13 marca w hali Lanxess Arena w Koloni. W pierwszym etapie selekcji zespół zaprezentował utwór „Is It Right”, dzięki któremu awansował do drugiej rundy, w której zaśpiewał drugą konkursową piosenkę – „Fight Against Myself”. W ostatniej, trzeciej części koncertu, zdobył 55% poparcie telewidzów, dzięki czemu został reprezentantem Niemiec podczas 59. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w Kopenhadze.

Artystki miały zapewnione miejsce w finale imprezy. Zajęły w nim ostatecznie 18. miejsce.

Niedługo później premierę miała debiutancka płyta studyjna zespołu zatytułowana „Gallery”. Krążek promowany był przez eurowizyjny singiel „Is It Right”. Piosenka dotarła do czwartego miejsca niemieckiej listy przebojów i album uzyskał status złotej płyty w kraju za sprzedaż w ponad 150 tys. egzemplarzach. Utwór zyskał także dużą popularność w Polsce, gdzie podbił notowania Airplay oraz lokalne i ogólnopolskie listy przebojów. Po udziale w Konkursie Piosenki Eurowizji zespół wydał dwa kolejne single: „I Don’t Love You” oraz „Green”.

23 sierpnia zespół wystąpił podczas koncertu „Muzodajnia Gwiazd” organizowanego w ramach drugiego dnia Polsat Sopot Festival w Sopocie. 31 grudnia trio ponownie wystąpiło w Polsce, tym razem podczas koncertu sylwestrowego organizowanego we Wrocławiu i transmitowanego przez stację TVP2.

W 2015 roku zespół pracował nad materiałem na swoją drugą płytę. W lutym 2016 roku artystki ogłosiły, że płyta zatytułowana „Restless” została wydana.

Podczas koncertu dodatkowo może się odbyć show pirotechniczno-laserowy.

Chcesz zorganizować koncert zespołu Elaiza? zadzwoń 604 349 905; 728 801 721 lub napisz: biuro@agencjaluxart.com