POLECAMY

25 lat po premierze „Statków na niebie”, największego hitu De Mono, Marek Kościkiewicz dopisał ciąg dalszy opowieści. „Statki na niebie”, „Znów jesteś ze mną”, „Kamień i aksamit” czy „Kochać inaczej” – to tylko niektóre z największych przebojów De Mono, występującego obecnie w składzie: Marek Kościkiewicz, Robert Chojnacki, Dariusz Krupicz, Wojciech Wójcicki, Łukasz Przesmycki, Tomek Korpanty. To jedyny skład, który ma obecnie prawo do publicznego wykonywania utworów lidera, założyciela i autora większości piosenek grupy – Marka Kościkiewicza.

Zespół założony został przez gitarzystę Marka Kościkiewicza, basistę Piotra Kubiaczyka i perkusistę Dariusza Krupicza pod nazwą „Mono”. Trzy lata później skrystalizował się skład – do zespołu, przemianowanego na „De Mono” dołączyli: gitarzysta Jacek Perkowski, saksofonista Robert Chojnacki i wokalista Andrzej Krzywy. W 1989 r. ukazał się debiutancki album zespołu „Kochać inaczej”, który zdobył szereg nagród i wyróżnień; tytułowa piosenka była notowana na Liście Przebojów Programu Trzeciego przez ponad rok i stała się polskim evergreenem. Kolejny album „Oh Yeah!” wydany w 1990 r. przyniósł przeboje „Moje miasto nocą” oraz „Zostańmy sami” i umocnił zespół w czołówce polskiej sceny rockowej. W tym czasie zespół często koncertował, także za granicą (trasa w Stanach Zjednoczonych).

W 1991 r. zespół przeżył kryzys, który doprowadził do zawieszenia działalności, ale już rok później powrócił (bez Perkowskiego, który związał się z T.Love), nagrywając swoją najpopularniejszą płytę „Stop” (z przebojami: „Znów jesteś ze mną”, „Statki na niebie” i „Ostatni pocałunek”). Dwa lata później ukazał się „Abrasax”, z którego pochodziły m.in. „Kamień i aksamit” oraz „Zaklęci w tańcu”. W połowie lat 90. muzycy poświęcili się solowym projektom.

W 2001 r. zespół nagrał na potrzeby programu Big Brother piosenkę „Poznaj siebie”, stanowiącą podkład muzyczny czołówki programu. W 2003 r. zespół nagrał dwa covery, które znalazły się na składance RMF FM – Moja i Twoja Muzyka: „Nasza jest cała ta noc” (ang. tytuł oryg. „I’ll Be Your Baby Tonight” Boba Dylana) oraz „Bo dziś już nie ma nas” (ang. tytuł oryg. „Sacrifice” Eltona Johna).
Od 2005 r. zespół gra w zmienionym składzie. Do grupy dołączyli: Zdzisław Zioło, Tomasz Banaś oraz Paweł Dampc. Rok później odszedł Chojnacki, aby kontynuować karierę solową. Jego miejsce zajął Paweł Pełczyński. W marcu 2006 r. ukazał się album „Siedem dni”, promowany przez single „Siedem dni” oraz „Patrzę w Ciebie”. Był to także pierwszy wydany w Polsce album w formacie pamięci USB.

W 2007 r. odszedł Dariusz Krupicz, a jego miejsce zajął muzyk związany z zespołem Mafia – Marcin Korbacz.

W 2008 r. Kościkiewicz utworzył zespół o takiej samej nazwie, w skład którego wchodzą członkowie oryginalnego składu grupy: Chojnacki, Kościkiewicz, Krupicz oraz nowi muzycy: Wojciech Wójcicki, Rafał Brzozowski i Michał Grymuza.

De Mono otrzymało nagrodę Drewniany Yach za wideoklip „Asfaltowe łąki” na Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film w 2008.

8 września 2010 r. ukazał się dziewiąty studyjny album zespołu – „No Stress”. Pierwszym singlem był utwór „Póki na to czas”, a drugim utwór „Życie to sen”. 14 lipca 2013 r. zespół wystąpił podczas koncertu Lata ZET i Dwójki w Słubicach, gdzie wykonał utwory „Póki na to czas” oraz „Statki na niebie”.

Po 16 latach od premiery albumu „De Luxe” doczekaliśmy się kolejnej płyty De Mono z nowym materiałem.

W 2017 r. roku przypada 30-lecie istnienia zespołu. W ofercie pojawiają się koncerty elektryczne, akustyczne oraz symfoniczne. Jednym z najnowszych projektów grupy jest muzyczna aranżacja utworów opartych na tekstach Agnieszki Osieckiej.

Chcesz zorganizować koncert zespołu De Mono? zadzwoń 604 349 905; 728 801 721 lub napisz: biuro@agencjaluxart.com