POLECAMY

Brainstorm, właśc. Prāta Vētra – łotewski zespół pop – rockowy założony w 1989 roku przez Renārsa Kaupersa, Jānisa Jubaltsa, Gundarsa Mauševicsa i Kasparsa Rogaa. W 2000 roku zespół reprezentował Łotwę w 45. Konkursie Piosenki Eurowizji. Rok później wydał singiel „Maybe”, który jest uznawany za największy przebój w dorobku zespołu.

Zespół został założony w 1989 roku w Jełgawie przez czterech kolegów ze szkoły: Renārsa Kaupersa, Jānisa Jubaltsa, Gundarsa Mauševicsa i Kasparsa Rogaa. Niedługo później skład uzupełnił Māris Mihelsons. Pierwotnie zespół nazywał się The Best American Guys in Latvia, jednak potem zmienił swoją nazwę na Prāta Vētra (ang. Brainstorm). We wrześniu 1992 roku wydał swój debiutancki singiel – „Jo tu nāc”, a rok później – pierwszą płytę studyjną zatytułowaną Vairāk nekā skaļi, który promowany był m.in. przez utwór „Ziema”.

W 1994 roku grupa wydała swój kolejny singiel – „Vietu nav”, a rok później – utwór „Lidmašīnas”, który osiągnął sukces komercyjny w kraju i został uznany za piosenkę roku lokalnego radia Super FM. W tym czasie muzycy występowali na koncertach nie tylko w kraju, ale także m.in. w Niemczech i Wielkiej Brytanii. W 1996 roku ukazał się ich drugi album studyjny zatytułowany Veronika, na którym znalazły się m.in. utwory „Dārznieks”, „Apelsīns” i „Lidmašīnas”. Pod koniec roku opublikowali nową piosenkę – „Tavas mājas manā azotē”, która dotarła do pierwszego miejsca krajowej listy przebojów i została uznana za przebój roku. W 1997 roku podpisali kontrakt płytowy z wytwórnią Microphone Records, pod szyldem której wydali swój kolejny album studyjny zatytułowany Viss ir tieši tā kā tu vēlies. W 1998 roku ukazał się ich pierwszy międzynarodowy singiel – „Under My Wing (Is Your Sweet Home)”, który był anglojęzyczną wersją singla „Tavas mājas manā azotē”. Niedługo później zespół wygrał Bałtycki Festiwal Piosenki organizowany w Karlshamn. W 1999 roku wydali swoją kolejną płytę zatytułowaną Starp divām saulēm.

W 2000 roku zespół zgłosił się do udziału w pierwszych krajowych eliminacjach eurowizyjnych z utworem „My Star”. Pod koniec lutego muzycy wystąpili w finale selekcji i zajęli pierwsze miejsce w głosowaniu jurorów i telewidzów, dzięki czemu zostali wybrani na reprezentantów Łotwy w 45. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Sztokholmie. 13 maja wystąpili w finale widowiska i zajęli ostatecznie trzecie miejsce w finale ze 136 punktami na koncie, w tym m.in. z maksymalnymi notami 12 punktów od Estonii, Norwegii, Belgii i Finlandii. W tym samym roku na rynku europejskim ukazała się anglojęzyczna wersja ich płyty Starp divām saulēm – Among the Suns.

We wrześniu 2001 roku muzycy wydali swój nowy album długogrający zatytułowany Kaķēns, kurš atteicās no jūrasskolas, który potem ukazał się także w wersji anglojęzycznej jako Online. Oba wydania promował m.in. singel „Maybe”, który osiągnął spory sukces komercyjny i został uznany za największy przebój w dorobku zespołu.

W 2003 roku ukazała się kolejna anglojęzyczna studyjna zespołu zatytułowana A Day Before Tomorrow, która została wydana także w łotewskojęzycznej wersji pod tytułem Dienās kad lidlauks pārāk tāls. W lipcu tego samego roku grupa wystąpiła jako support przed koncertem zespołu The Rolling Stones w Pradze.

W nocy z 23 na 24 maja 2004 roku w wypadku samochodowym na drodze między Rygą a Jełgawą zginął basista zespołu, Gundars „Mumiņš” Mauševics (Mumiņš). Od czasu wypadku – według słów zespołu – Prāta Vētra zawsze będzie się składać z 4 osób plus jednej w Niebie.

W 2004 roku muzycy nawiązali współpracę z popularnym rosyjskim zespołem Bi-2, z którym nagrali piosenkę „Skolzkije ulicy” umieszczoną na ich płycie pt. Inomarki. Utwór dotarł do pierwszego miejsca list przebojów na Łotwie, Ukrainie i w Rosji. W tym samym roku grupa wydała reedycję swojej drugiej płyty zatytułowanej Veronika. W 2005 roku premierę miał ich nowy album studyjny zatytułowany Četri krasti, w nagraniu którego wziął udział także nowy członek zespołu, basista Ingars Viļums. Pod koniec sierpnia zespół zagrał koncert w Mežaparks, który okazał się pierwszym łotewskim koncertem z rekordową liczbą ponad 40 tys. widzów. Na początku 2006 roku wydana została anglojęzyczna wersja płyty – Four Shores, na której znalazł się m.in. singiel „Thunder Without Rain”.

W 2008 roku ukazała się nowa płyta zespołu zatytułowana Tur kaut kam ir jābūt, która w 2009 została wydana w języku rosyjskim jako Szag, a w 2010 – w języku angielskim jako Years and Seconds.

W 2012 roku zespół nagrał i wydał kolejną płytę w swoim dorobku zatytułowaną Vēl viena klusā daba, która ukazała się także w rosyjskiej wersji językowej jako Czajki na kryszach oraz w angielskiej jako Another Still Life. Pod koniec roku zespół otrzymał nominację do Latvian Music Recording Awards w czterech kategoriach: Najlepszy album pop-rockowy (za płytę pt. Vēl viena klusā daba), Najlepszy teledysk (za klip do singla „Lantern”) oraz Najlepsza piosenka i Najlepsza radiowa piosenka roku (za utwór „Lantern”). Pod koniec lutego 2013 roku wygrał trzy statuetki oprócz tej za najlepszy radiowy przebój.

W maju 2015 roku premierę miała nowa płyta studyjna zespołu zatytułowana 7 Steps of Fresh Air.

Chcesz zorganizować koncert zespołu Brainstorm?  zadzwoń    604 349 905;   728 801 721    lub  napisz:   biuro@agencjaluxart.com