POLECAMY

AISKANDER, właściwie Aleksander Atamańczuk – polski awangardowy kompozytor, jak również gitarzysta i producent muzyczny. Jego pseudonim artystyczny to arabska wersja własnego imienia (Iskander), poprzedzonego literą „A”. Uczył się grać na gitarze klasycznej i samplerze softwarowym. Umiejętności instrumentalne i kompozytorskie nabył samodzielnie. Tworzy elektroakustyczną muzykę instrumentalną, utrzymaną w stylistyce avant-funku i art-popu na zespół liczący do kilkunastu instrumentalistów, a także w stylistyce współczesnej muzyki kameralnej. Utwory komponuje w oparciu o wielogodzinne improwizacje.

W 1996 roku Aiskander założył grupę muzyczną – wokalno-instrumentalną – Mistrz Allegro. Był w niej muzykiem, kompozytorem i autorem tekstów większości piosenek. Z początku grupa grała muzykę inspirowaną King Crimson i w takim stylu w 1997 roku nagrała swój debiutancki album. Z czasem jej muzyka ewoluowała w kierunku muzyki improwizacyjnej. Oprócz nagrania płyty, grupa Mistrz Allegro nawiązała współpracę z amerykańskim artystą Frederickiem Abramsem i uczestniczyła w jego multimedialnej instalacji „The Underground Cathedral” na Festiwalu WRO 97 we Wrocławiu.

Skłonność do udoskonalania procesu twórczego zainspirowała Aiskandera do zajęcia się pracą autorską. W połowie 2009 roku nagrał swój pierwszy solowy album „Tysięczna część radości”. Krążek pokazał, że artysta nie stracił swojej zdolności pisania utworów, będąc poza grupą Mistrz Allegro. Rozpoczynające płytę „Róża wiatrów”, „Fantazja” i jedenaście następnych kompozycji, utrzymanych w melodyjnym brzmieniu gitary klasycznej, zapowiedziało kierunek kontynuowany podczas kolejnych albumów.

Wszystkie utwory na krążkach zostały skomponowane i napisane przez Aiskandera. Autor zajął się także ich produkcją i realizacją dźwiękową.

Awangardowy charakter wielu melodii w utworach z ostatnich lat wynika z faktu, iż kompozytor zrezygnował z tonalności na rzecz bardziej złożonych systemów dźwiękowych. Czerpanie inspiracji z muzyki ludowej różnych kultur, muzyki poważnej, w tym współczesnej, także z awangardowego jazzu i rocka progresywnego, wpłynęło w znaczący sposób na jego obecny styl.

Chcesz zorganizować koncert AISKANDERA ?  zadzwoń    604 349 905;   728 801 721    lub  napisz:   biuro@agencjaluxart.com