Oddział Zamknięty

Oddział Zamknięty to legenda polskiego rocka, wielka gwiazda wczesnych lat 80., zespół okrzyknięty przez dziennikarzy muzycznych „polskimi Rolling Stones”, jeden z najważniejszych głosów młodego pokolenia. Formacja powstała w 1979 roku, w Warszawie, założona została przez przez Krzysztofa Jaryczewskiego i Wojciecha Łuczaja-Pogorzelskiego. Na dobre debiutowała w 1981 roku, szybko zdobywając uznanie publiczności dzięki prostej, rock’n’rollowej muzyce, jak również bezpretensjonalnym tekstom Jaryczewskiego.

Pierwsza płyta „Oddział Zamknięty” z 1983 roku rozeszła się w ciągu paru tygodni w nakładzie ponad 250 tysięcy egzemplarzy, podobnie było z drugim albumem „Reda Nocą” z 1984 roku. Prawie każda z piosenek tam zawartych znalazła się na czołowych miejscach wszystkich krajowych list przebojów. „Autodestrukcyjne” teksty o alkoholu, narkotykach, życiu z dnia na dzień czy niekończących się balangach zjednały grupie sympatię publiczności. Takie przeboje jak: „Party”, „Obudź się”, „Andzia”, „Zabijać siebie”, „Twój każdy krok” znała i śpiewała cała Polska. Do chwili obecnej sprzedano ponad milion licencjonowanych płyt oraz kaset zespołu.

Albumy studyjne Oddziału to: „Z miłości do R’N’R”, „Terapia”, „Greatest Hits”, „Wierzę, że moja bezsenność będzie twoja…, „Ballady”, „Parszywa Trzynastka”, „Co na to ludzie”.

Zabójcze tempo i ciężka choroba spowodowały, iż w 1985 roku zespół opuścił charyzmatyczny frontman Krzysztof Jaryczewski. Od tego czasu w Oddziale Zamkniętym zaczęły się liczne przetasowania w składzie, co w efekcie stało się przyczyną rozwiązania formacji. Później jako soliści pojawiali się: Zbigniew Bieniak, Robert Janowski, Krzysztof Wałecki, Jarosław Wajk.

W 1992 roku grupa reaktywowała się, triumfalnie powracając na scenę. Oddział Zamknięty w starym składzie zagrał ponadczterogodzinny koncert na otwarcie „Fugazi Music Club” w Warszawie. Występ spotkał się z gorącym przyjęciem publiczności. Od tamtego momentu formacja często stawała na scenie, rozpoczęła także pracę w studiu.

W latach 90. zespół wziął udział w wielu imprezach charytatywnych (Koncert na Rzecz Dzieci Nosicieli Wirusa HIV na stadionie X-lecia w Warszawie, „Rock Dzieciom” w Częstochowie, „Rock Na Pomoc” w Bydgoszczy, krakowski finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy), przeznaczając większość honorarium na cele dobroczynne.

Oddział pozostał wierny swoim muzycznym ideałom i przekonaniom. Jest to kapela, której słucha kolejne pokolenie młodszych słuchaczy, a także wielu starszych miłośników dobrego, klasycznego rocka.

Zobacz także: Jary OZ.

Chcesz zorganizować koncert zespołu Oddział Zamknięty ?
zadzwoń:    604 349 905;   728 801 721   lub  napisz:   biuro@agencjaluxart.com

Polecamy:

  • UNIVERSE