Kwintet Śląskich Kameralistów

Kwintet Śląskich Kameralistów to zespół założony przez liderów Śląskiej Orkiestry Kameralnej w lipcu 1993 roku. Początkowo jako kwartet, następnie skład został poszerzony o kontrabas. Zespół występował na wielu festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Rialp w hiszpańskiej Katalonii.

Przed wieloma laty to właśnie członkowie Kwintetu Śląskich Kameralistów zapoczątkowali cykl letnich koncertów promenadowych „Od Bacha do Beatlesów” odbywających się przy wielkim zainteresowaniu publiczności, co roku w Parku Kościuszki w Katowicach.

W kwietniu 2010 Kwintet miał zaszczyt akompaniować finalistom konkursu fortepianowego Spazio Teatro 89 w Mediolanie.

Dzięki wysokiemu poziomowi artystycznemu i swej mobilności, Kwintet przez wiele lat pełnił funkcję elitarnego zespołu kameralnego w naszym regionie. Zapraszany do udziału w wielu rozmaitych imprezach, występując z najlepszymi solistami i często przy udziale mini – grupy baletowej. Przełomem w karierze zespołu był cykl aranżacji autorstwa koncertmistrza zespołu Dariusza Zbocha. Zebrał on największe przeboje gwiazd muzyki rozrywkowej lat 60. i 70., i w mistrzowski sposób przedstawił je „widziane oczami wielkich kompozytorów minionych epok”. Mamy więc Child In Time z repertuaru grupy Deep Purple, bardzo wyraźnie kojarzące się z Bolerem Ravela. Tej wersji przeboju Somebody to Love z repertuaru grupy Queen nie powstydziłby się sam Piotr Czajkowski.
A Demmis Roussos zapewne nie spodziewał się, że jego My Friend the Wind zostanie kiedykolwiek wykonane na modłę barokową, niczym jedno z oratoriów Händla.

W grudniu 2009 dzięki sponsorowi – firmie Macrologic SA zespołowi udało się nagrać i wydać debiutancką płytę zatytułowaną “ba… ROCKOWO”. Znalazło się na niej 16 utworów oraz dwa dodatkowe. Płyta spotkała się ze świetnym przyjęciem zarówno przez melomanów, jak i krytyków muzycznych. Jest do nabycia w salonach EMPiK na terenie całego kraju, a także za granicą, dzięki bogatej sieci dystrybucyjnej, jaką dysponuje jej wydawca – warszawska firma fonograficzna Acte Préalable.

Koncertmistrz nie poprzestał jedynie na tym zarejestrowanym przez muzyków materiale i w obecnej chwili utworów jest o wiele więcej. Dariusz Zboch jest bardzo płodnym aranżerem i repertuar kwintetu jest sukcesywnie powiększany.
Niedawno powstał cykl aranżacji najbardziej znanych melodii żydowskich, które spotkały
się z wielkim uznaniem publiczności. Kwintet Śląskich Kameralistów jest prawdopodobnie jedynym zespołem nie ograniczonym żadnymi ramami repertuarowymi, ponieważ jednym z jego muzyków jest aranżer, a że jest w pełni tego słowa znaczeniu – praktykującym skrzypkiem, jego aranżacje,
mało, że wielce oryginalne to, co ma ogromne znaczenie – napisane są z wielką znajomością
zagadnień wykonawczych zespołu smyczkowego!

Polecamy Państwu następujące programy:

I. „Złote przeboje muzyki rozrywkowej lat 60. i 70. – a więc ABBA, QUEEN, ELVIS PRESLEY, CZESŁAW NIEMEN, CZERWONE GITARY i wielu, wielu innych!

II. Najpiękniejsze melodie żydowskie, oczywiście z najbardziej znanymi „Hava Nagilla” i „Eli, Eli” na czele

III. Aranżacje najpiękniejszych melodii światowej literatury muzycznej – muzyka filmowa („Titanic”, ” Zapach kobiety”) walce, polki i marsze Straussów oraz słynne tanga (w tym najsłynniejsze, autorstwa A.Piazzoli)

IV. Utwory wielkich kompozytorów, skomponowane z przeznaczeniem na kwintet smyczkowy – rozmaite Divertimenta i Serenady z najbardziej lubianą „Eine kleine Nachtmusik” W.A.Mozarta

Chcesz zorganizować koncert Kwintetu Śląskich Kameralistów ?
zadzwoń    604 349 905;   728 801 721   lub  napisz:   biuro@agencjaluxart.com