Kuchnia molekularna

„Kuchnia molekularna poszerza spektrum klasycznej sztuki kulinarnej i otwiera nowe światy smakowe, aromatyczne i doświadczenia a wytwory tej magicznej kuchni są czasem tak zachwycające, że można je wystawiać jako eksponaty w galeriach sztuki…” Cytowane zdanie jednego z mistrzów sztuki kulinarnej podziela coraz większe grono miłośników dobrego i ciekawego jedzenia. Kuchnia molekularna podbija świat.

Jej pokazy budzą ogromne zainteresowanie, ma wielu fanów ze świata amerykańskiego biznesu i polityki takich jak znany burmistrz Nowego Jorku – Michael Bloomberg. Zainspirowany nią, aktor, Keanu Reeves tworzy w Kalifornii własne restauracje. Molekularne gotowanie to nie, jak może się wydawać, przetwarzanie produktów za pomocą chemii, ale przyrządzanie dań z całkowicie naturalnych składników. W dużej mierze polega to na zasadzie dekonstrukcji czyli rozkładaniu dań na czynniki. Ma to na celu osiągnięcie idealnego, czystego i doskonałego smaku potraw. „Istota, jak dawniej, tkwi w gotowaniu” – mówi Heston Blumenthal, szef kuchni w prestiżowej podlondyńskiej restauracji The Fat Duck. W polskich mediach trwa dyskusja nad tym czy kuchnia molekularna jest sztuką czy też nauką. Pewnie jest i jednym i drugim, ale przede wszystkim jest cudowną zabawą z zaskakującymi smakami, aromatami i temperaturą. Zabawą dostępną dla każdego kto jest przejawia ciekawość, obecną przecież w większym lub mniejszym stopniu w każdym z nas. Nową gwiazdą kuchni molekularnej w tej części Europy jest Łukasz Konik. Na swoich pokazach w lekkiej, błyskotliwej i pełnej żartów atmosferze przybliża widzom tajniki przygotowywania produktów w ciekłym azocie, lub smażenia w wodzie. Zostało to docenione przez telewizję i niedługo ukaże się jego autorski program kulinarny w jednej z komercyjnych stacji. Pokazy z cyklu „Kulinarna awangarda” są realizowane w różnych wersjach czasowych. Wszystkie obejmują wspólną zabawę, eksperymentowanie oraz degustację. Między innymi można poznać:

Zamykanie smaków natury w żelowych otoczkach, czyli: – kawior o smaku marchwi – sferyczne ravioli z buraczka

Awangardowy pokaz w ciekłym azocie: – wbijanie gwoździa bananem – „Smok Wawelski” czyli zamrażanie świeżych ziół w chipsy – pianki smakowe (słone z Foie Gras oraz słodkie o smaku czekolady i truskawek) – lody o smaku piwa oraz zielonego ogórka

Efektowne wędzenie przy gościach: – wędzona troć/ łosoś – podwędzane carpaccio

Smażenie w wodzie: – szpadka z piersi kurczaka z sosem z wasabi – szaszłyk z dorsza z sosem Pesto

Żelowe makarony czyli: – Herbaciany makaron tagiatelle z oliwkami – Gotowanie 570C w Vaccum: – Indyk z sosem ostrym – „Fish and coffee” czyli, gotowanie ryby z sosem kawowym – mus z parmezanu.

Przedstawiona w tej formie kuchnia molekularna doskonale się sprawdza w trakcie pokazów i degustacji. Tajemniczy świat niskich temperatur oraz niespodziewanych smaków w połączeniu z umiejętnościami, mającego świetny kontakt z publicznością, Łukasza Konika zaintryguje i wciągnie każdego widza. Nieliczne polskie pokazy kuchni molekularnej na ogół odbywają się z udziałem tłumacza. Pokaz Łukasza Konika prowadzony jest w języku polskim, może być również w angielskim.

[symple_box color="red" text_align="left" width="100%" float="none"] Chcesz zorganizować pokaz Kuchni molekularnej ? zadzwoń    604 349 905;   728 801 721   lub  napisz:   biuro@agencjaluxart.com [/symple_box] ]]>