Krywań

Krywań z Zakopanego to najpopularniejszy i najbardziej reprezentatywny zespół spośród grup folkowych sławiących muzykę i pieśni Podhala, Orawy i Spiszu. Wyjątkowa formacja na polskim rynku estradowym, prekursor muzyki stylizowanej folklorem, bez wątpienia numer jeden w swoim gatunku muzycznym.

W 1994 roku powstaje przebój zatytułowany „Szalała, szalała”, utwór znany i lubiany nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Grany przez wszystkich: od typowej, komercyjnej, knajpy, poprzez dyskoteki, aż do wielkich scen i renomowanych festiwali! Piosenki „Orawa”, „Stary dziod”, „Po dwa”, „Jare zytko”, „Tęskne śpiewanie”, „Góralski rap”, „Sokole, Sokole”, „Idzie woda, idzie”, „Po 4”, „Bez wójtowe pole”, czy liryczne „Co sie stało Boze” są wielkimi przebojami zespołu, których wykonania lub bisowania na każdym koncercie dopomina się publiczność.

Krywań tworzy specyficzny styl w muzyce góralskiej, pełny dobrego smaku i mistrzowskich aranżacji. To jedna z najdłużej istniejących na polskim rynku folkowym grup, która do dzisiaj utrzymuje się w ścisłej czołówce tzw. „kasowych” formacji, obok takich gwiazd, jak: Zakopower, Golec uOrkiestra, BRAThANKI czy Trebunie-Tutki. To rozpoznawalne brzmienie i swoisty styl muzyki. Sceniczny, góralski show porywający do wspólnej zabawy. Zespół kładzie wielki nacisk na warstwę tekstową (ludowe przekazy ustne) i muzykę (stare melodie i nuty z Podhala, Orawy czy Spiszu). Przeboje promują polską kulturę wsi, jej piękno, witalność i prostotę dumnych, twardych ludzi. Ukazują wieś podhalańską, jej życie z miłościami, zwadami, zmartwieniami, a także swojskim krajobrazem. Przywiązanie do regionu, wierność tradycji, rodzinie, nacji, honor, uczciwość – to wartości, których Krywań zawsze był orędownikiem. Uczy on oraz bawi młodzież tego, co kiedyś było wstydliwe – utożsamiania się z wsią polską, wyzbycia się małomiasteczkowego wstydu, doceniania „korzeni” i poczucia wartości. Poprzez liryczne, piękne teksty ballad góralskich opowiada o miłości, jak również prostocie uczucia, o pięknie, które należy chronić oraz pielęgnować.

Zespół występuje w składzie: Halina Jawor – śpiew, Ryszard Jawor – gitara basowa, śpiew, Franciszek Seman – instrumenty klawiszowe, śpiew, Tadeusz Stasik „Michałek” – skrzypce, Kamil Cudzich – perkusja, instrumenty perkusyjne, gitara, Szymon Chyc – skrzypce, śpiew, taniec.

Chcesz zorganizować koncert zespołu Krywań ?
zadzwoń:    604 349 905;   728 801 721   lub  napisz:   biuro@agencjaluxart.com

Polecamy:

  • UNIVERSE