Kazik

Kazik Staszewski to polski muzyk, wokalista, saksofonista, autor tekstów i aranżer. Współzałożyciel i członek zespołów Kult, Kazik na Żywo, El Dupa i Zuch Kazik, występujący również solo oraz angażujący się w inne projekty muzyczne, jak również filmowe. Pierwszym zespołem, w którym występował, był Poland, utworzonyy przez Roberta Schmidta i działający w latach 1979-1980. Nagrał z nim m.in. utwory „Młodzi Warszawiacy” oraz „Wojny”. W 1981 roku Kazik założył formację Novelty Poland, a rok później – Kult. W 1991 roku rozpoczął równoległą karierę solową.

Pierwszym autorskim albumem Staszewskiego było „Spalam się” z przebojami „Dziewczyny”, „Piosenka trepa”, „Spalam się” oraz rozsławionym utworem „Jeszcze Polska”. Rozgłos zyskała też wydana na następnym albumie „Spalaj się!” piosenka „100 000 000”.

Największym sukcesem cieszył się album „12 groszy”. Na płycie znalazły się m.in. utwory napisane przez artystę do filmu „Sztos”.

W 2000 r. ukazała się „Melassa” z przebojami: „4 pokoje” – nagranym w duecie z Edytą Bartosiewicz , a także „Mars napada” oraz „Gdybym wiedział to, co wiem”. Kazik nagrał także trzy albumy zawierające własne interpretacje utworów Kurta Weilla i Nicka Cave’a.

Kolejna lata przyniosły następne wydawnictwa, których w sumie w dorobku artysty jest dziewięć. Staszewski nagrał także muzykę do filmów „PitBull”, „Szaleńcy”, „Czarny czwartek”, „Yuma” „Czarne Słońca” (z Kultem), „Oczy niebieskie”. W latach 2005-2009 był wokalistą zespołu Buldog.

Kazik otrzymał wiele nagród (m.in. Paszport Polityki, Fryderyki, Machinery, nagrodę MTV), które jednak rzadko odbierał. O Kaziku i Kulcie opowiadają książki: „Kult Kazika” Leszka Gnoińskiego oraz „Kult. Biała Księga” Wiesława Weissa (zawierająca m.in. teksty i historię powstania wszystkich piosenek grupy).

Artysta był felietonistą na łamach Gazety Wyborczej. Zrezygnował jednak z publikowania. W maju 2008 r. zbiór felietonów Kazika ukazał się w wersji książkowej pt. „Niepiosenki”. W 2014 r. światło dzienne ujrzała książka pt. „Tata mimo woli”, stanowiąca biografię Stanisława Staszewskiego, a której autorami są: Kazik Staszewski i Jarosław Duś.

W 2020 r. wokalista zaprezentował kontrowersyjny, cieszący się dużym zainteresowaniem utwór „Twój ból jest lepszy niż mój”.

Zobacz także: Kult.

Chcesz zorganizować koncert Kazika ?
zadzwoń:    604 349 905;   728 801 721   lub  napisz:   biuro@agencjaluxart.com

Polecamy:

  • UNIVERSE