Kabaret Truteń

Grupa powstała w 1993 roku. Jeszcze nie była nazwana, a jej członkowie już zaczęli szukać sponsora, nie wierząc, że mogą na siebie zarobić. Udali się więc do pasieki największego pszczelarza na Podhalu – Józefa Różańskiego – a ten, widząc ich z daleka, zawołał: „Tu jestem, trutnie!” I tak powstała nazwa tego góralskiego kabaretu. Od początku wszystkie teksty dla formacji pisała Wanda Czubernatowa, ogłoszona później „Cesarzową Poezji Góralskiej”. Występowała czasami z nimi, eksploatując pseudonim, jakim podpisywała listy do ks. prof. Józefa Tischnera. Niekiedy kazała znów nazywać się „Starą Pszczołą”.
Przez pierwsze 10 lat najjaśniej świecącą gwiazdką kabaretu był Robert Sularz ze Skawy – brat tamtejszego sołtysa. Niestety, ciężki wypadek wyłączył go z zabawy. Teraz jego drugi brat – Stanisław oraz Mateusz Papierz musieli we dwóch zagrać tak, by można było mówić, że na całym Podhalu takich trzech, jak ich dwóch, to nie ma ani jednego. Całe szczęście, że dzielnie wspierali lub nadal wspierają ich: Grzegorz Bochnak, Paweł Czech, Kuba Rusiecki i Krzysiu Gocał z Zębu.
Przez te lata działalności Kabaret objechał kilkakrotnie całą Polskę. Kilkakrotnie uznawany był za najlepszy kabaret wiejski w kraju. Niejeden raz gościł w USA i w Kanadzie, a na Słowacji koncertował jeszcze przed przyjęciem tego państwa do strefy Schengen.
„Truteń” występuje w pełnym, pięcioosobowym składzie. Stanisław Sularz i Mateusz Papierz są także wziętymi wodzirejami balów karnawałowych, natomiast ten pierwszy od lat jest również konferansjerem Karnawału Góralskiego i Sabałowych Bajań w Bukowinie Tatrzańskiej.
Dają ponad godzinę znakomitej zabawy w stylu podhalańskiego mixu, gdzie to, co góralskie, miesza się z meksykańskim oraz polskim. No i z ciętą satyrą – obyczajową, a także polityczną.

Chcesz zorganizować występ Kabaretu Truteń ?
zadzwoń:    604 349 905;   728 801 721   lub  napisz:   biuro@agencjaluxart.com

Polecamy:

  • UNIVERSE