Kabaret Elita

Grupa została założona w 1969 r. przez studentów Wydziałów Elektrycznego i Elektroniki Politechniki Wrocławskiej: Jana Kaczmarka, Tadeusza Drozdę, Jerzego Skoczylasa oraz (nie-studenta) późniejszego piosenkarza Romana Gerczaka. Zespół dość wcześnie opuścili Drozda, a także Gerczak, za to na ich miejsce przyszli Leszek Niedzielski, jak również Stanisław Szelc, którzy pozostali w składzie do dzisiaj. Kierownikiem muzycznym, kompozytorem zespołu był zmarły 25 czerwca 2005 r. Włodzimierz Plaskota. Za swojego mistrza członkowie kabaretu uważają zmarłego w 1992 r. Andrzeja Waligórskiego.

Kabaret początkowo występował na festiwalu studenckim FAMA, a w 1971 r. zdobył główną nagrodę na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Od początku jest znany ze swoich piosenek („Kurna Chata”, „Hej, szable w dłoń”, „Do serca przytul psa”, „Nie odlecimy do ciepłych krajów”, „Czego się boisz głupia”, „Warto było czekać” i wielu innych). Od wczesnych lat 70. współpracuje z Programem Trzecim Polskiego Radia, tworząc magazyny satyryczne, z których najbardziej znane jest „Studio 202” (najstarsza audycja rozrywkowa w Polskim Radiu). Tytuł ten jest nazwą redakcji we wrocławskim oddziale Polskiego Radia, zatrudniającej grupę kabaretową i kierowanej wówczas przez Andrzeja Waligórskiego. Związał się on z zespołem na stałe jako autor wielu tekstów. Kabaret współtworzył również magazyn satyryczny „60 minut na godzinę” (w tym słuchowisko „Rycerze”).
Obecnie formacja występuje w kraju i za granicą na koncertach, bierze udział w programach telewizyjnych i kontynuuje działalność radiową. Grupa prowadziła program „TelePeReLe” emitowany w Programie Drugim Telewizji Polskiej. Z udziałem członków kabaretu nakręcono również serial „Chłop i baba” .

W 2009 r. Kabaret Elita obchodził swój wielki jubileusz 40-lecia.

Chcesz zorganizować występ Kabaretu Elita ?
zadzwoń:    604 349 905;   728 801 721   lub  napisz:   biuro@agencjaluxart.com

Polecamy:

  • UNIVERSE