Jerzy Filar

Polski kompozytor i wykonawca piosenek z nurtu piosenki poetyckiej, a także autor tekstów i animator kultury. Zadebiutował w roku 1973, współpracując ze studenckimi grupami muzycznymi. Wiele razy występował na FAMIE w Świnoujściu. W 1975 roku współtworzył grupę Nasza Basia Kochana. Z zespołem tym został laureatem 13. Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1976 roku (otrzymał tam nagrodę indywidualną oraz grupową). Na festiwalu tym formacja zaprezentowała piosenkę „Samba sikoreczka”.

Od początku lat 80. XX wieku Jerzy występuje samodzielnie. W 1985 roku otrzymał I nagrodę na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu za utwór „Star-a-nie”. Współpracuje z Jackiem Cyganem. Artysta wykonuje piosenki osobiście, ale znajdują się one także w repertuarze m.in. Grażyny Łobaszewskiej, Janusza Rewińskiego, Doroty Stalińskiej, grupy Wały Jagiellońskie, a także kabaretu Pigwa Show. Od 1999 r. do 2006 r. Jerzy współpracował z Hanką Bielicką.

W 1990 r. Filar stworzył muzykę do spektaklu „Dobry diabełek” w reżyserii Mirosława Kuleszy, wystawionego w Teatrze Lalek Arlekin w Łodzi. Autorska płyta artysty pt. „Cienie”, utrzymana w klimacie ballady i bossa novy, była nominowana do tytułu „Album Roku” w konkursie Fryderyki 2001, w kategorii „Poezja śpiewana / Piosenka autorska”.

Istnieje możliwość duetu z Elżbietą Adamiak – „40 lat w krainie łagodności” (śpiew, śpiew + gitara, piano, gitara, kontrabas, perkusja), a także z Jackiem Cyganem.

Zobacz także: Jerzy Filar Trio.

Chcesz zorganizować koncert Jerzego Filara ?
zadzwoń:    604 349 905;   728 801 721   lub  napisz:   biuro@agencjaluxart.com

Polecamy:

  • UNIVERSE