Jacek Fedorowicz

Polski satyryk, aktor. Był jednym z założycieli (m.in. ze Zbigniewem Cybulskim oraz Bogumiłem Kobielą) gdańskiego, studenckiego teatru „Bim-Bom” (w latach 1954-1960). Należał do składu aktorskiego tego teatru (główna rola Dobrego Ducha w pierwszym programie pt. „Achaaa”). Jeszcze w czasie studiów rozpoczął współpracę z gdańskim radiem jako autor i aktor, zaś jako autor i rysownik-karykaturzysta – z prasą w całym kraju (m.in. „Dookoła świata”, „Po prostu”, „Dziennik Bałtycki”, „Szpilki”, „itd”).
W drugiej połowie lat 60. występował w Telewizji Polskiej, gdzie współtworzył m.in. wraz z Jerzym Gruzą programy rozrywkowe. W latach 70. był współautorem radiowego magazynu satyrycznego „60 minut na godzinę”. Prowadził też poranne pogadanki. Wraz z Piotrem Skrzyneckim przewodniczył pierwszemu Festiwalowi Piosenki Polskiej w Opolu. W latach 60. i 70. często występował na estradzie, najpierw w Kabarecie Wagabunda (m.in. z Marią Koterbską, Mieczysławem Czechowiczem i Bogumiłem Kobielą), potem w programie „Popierajmy się” wraz z Bohdanem Łazuką, Tadeuszem Rossem, Piotrem Szczepanikiem i Ryszardem Markowskim, a następnie, do stanu wojennego, w indywidualnych wieczorach autorskich.
Wraz z żoną Anną zaangażował się w działalność Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom. Występował głównie na terenach kościelnych, tam urządzał też wystawy swoich karykatur i prosolidarnościowych rysunków, występował z odczytami w ramach „Tygodni Kultury Chrześcijańskiej”. Audycje (audio i wideo) rozprowadzane były na kasetach w tzw. drugim obiegu (emitowało je także Radio Wolna Europa).
Od 1989 r. kontynuuje występy na wieczorach autorskich w różnych miastach i miejscowościach. Od 2006 r. był przez pewien czas gospodarzem seansów „Z przymrużeniem kamery” pokazywanych w telewizji Kino Polska TV. Od 1999 r. publikuje felietony satyryczne.
W latach 90. zaczął prowadzić w TVP program „Dziennik Telewizyjny”, który następnie przeszedł metamorfozę – z programu o charakterze politycznym na program rozrywkowy.

Chcesz zorganizować występ Jacka Fedorowicza ?
zadzwoń:    604 349 905;   728 801 721   lub  napisz:   biuro@agencjaluxart.com

Polecamy:

  • UNIVERSE