Haydamaky

Ukraiński zespół folk-rockowy grający mieszankę ska, reggae, rocka, dubu i tradycyjnej muzyki ukraińskiej. Sami jego członkowie nazywają siebie „Ukrainian Dub Machine”, a muzykę, którą grają – „Hucuł-Punk”, „Karpatian-Ska”, „Kozak Rock”. Skład powstał w 1991 roku pod nazwą „Aktus”. Bardzo szybko zdobył popularność na undergroundowej scenie Kijowa. W 1993 roku do grupy dołączyli: wokalista Ołeksandr Jarmoła, a w 1997 roku akordeonista Iwan Łenio – obaj wywodzący się ze sceny folkowej.

W 2001 roku formacja podpisała kontrakt z EMI Records, zmieniła także nazwę na nawiązującą do osiemnastowiecznych hajdamaków. W 2006 roku podpisał kontrakt z Eastblok Music i koncertował w Berlinie. Zajął również 7. miejsce World Chart Music Europe Radia BBC.

Na krążku „Kobzar” w utworze „Message” gościnnie wystąpili: Pablopavo i Reggaenerator (Vavamuffin), jak również Grabaż (Pidżama Porno/Strachy na Lachy), zaś w remixie „Witer wije” można usłyszeć sekcję dętą Zion Train.

4 czerwca 2009 roku nakładem „Agory” ukazała się płyta-książka wspólnego projektu „Voo Voo i Haydamaky”. Pierwszym singlem promującym wydawnictwo był utwór „Wyszła młoda”. W lutym 2010 roku album uzyskał nominację do „Fryderyka” w kategorii „Album Roku – Folk/Muzyka świata”, otrzymał też nagrodę „Wirtualne Gęśle”. Krążek pokrył się złotem.

Członkowie Hajdamaków pojawili się gościnnie w produkcji polskiego zespołu heavy metalowego Rootwater „Visionism” w utworze „Hajdamaka”. 29 stycznia 2012 roku z Voo Voo wystąpili na otwarciu Stadionu Narodowego w Warszawie. Nagrali z grupą Püdelsi piosenkę z okazji Euro 2012 pt. „Halo Euro”.

12 grudnia 2012 wydano w Polsce EP-kę formacji pt. „Call me later”. Zawiera ona 5 utworów wykonanych we współpracy z Kamilem Bednarkiem i Apollo 440.

Chcesz zorganizować koncert zespołu Haydamaky ?
zadzwoń:    604 349 905;   728 801 721   lub  napisz:   biuro@agencjaluxart.com

Polecamy:

  • UNIVERSE