Haydamaky

Ukraiński zespół folk-rockowy grający mieszankę ska, reggae, rocka, dubu i tradycyjnej muzyki ukraińskiej. Sami nazywają siebie „Ukrainian Dub Machine”, a muzykę, którą grają – „Hucuł-Punk”, „Karpatian-Ska” i „Kozak Rock”. Zespół powstał w 1991 roku pod nazwą Aktus i bardzo szybko zdobył popularność na undergroundowej scenie Kijowa. W 1993 roku do zespołu dołączył wokalista Ołeksandr Jarmoła, a w 1997 roku akordeonista Iwan Łenio – obaj wywodzący się ze sceny folkowej.

W 2001 roku zespół podpisał kontrakt z EMI Records i zmienił nazwę na nawiązującą do osiemnastowiecznych hajdamaków.

W 2006 roku zespół podpisał kontrakt z Eastblok Music i koncertował w Berlinie. Uzyskał również 7. miejsce na World Chart Music Europe w Radiu BBC.

Na płycie „Kobzar” w utworze „Message” gościnnie wystąpili Pablopavo i Reggaenerator z Vavamuffin oraz Grabaż (Pidżama Porno/Strachy na Lachy), zaś w remixie „Witer wije” można usłyszeć sekcję dętą Zion Train.

4 czerwca 2009 roku nakładem Agory ukazała się płyta-książka wspólnego projektu „Voo Voo i Haydamaky”. Album składał się z dziesięciu premierowych utworów autorstwa muzyków. Pierwszym singlem promującym płytę był utwór „Wyszła młoda”. W lutym 2010 roku wydawnictwo uzyskało nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii „Album roku folk/muzyka świata” oraz nagrodę „Wirtualne Gęśle”. Płyta otrzymała status złotej.

Również 2009 roku ukazała się płyta polskiego zespołu heavy metalowego Rootwater – „Visionism”, na której członkowie Hajdamaków gościnnie wystąpili w utworze „Hajdamaka”.

29 stycznia 2012 roku z zespołem Voo Voo wystąpili na otwarciu Stadionu Narodowego w Warszawie. 14 lutego 2012 roku zespół zmienił skład. W marcu nagrali z zespołem Püdelsi piosenkę z okazji Euro 2012 pt. „Halo Euro”.

12 grudnia 2012 nakładem wydawnictwa Lou & Rocked Boys wydano w Polsce EP pt. „Call me later”. EP zawiera 5 utworów we współpracy z artystami jak Kamil Bednarek i Apollo 440.

Chcesz zorganizować koncert zespołu Haydamaky ?
zadzwoń:    604 349 905;   728 801 721   lub  napisz:   biuro@agencjaluxart.com

Polecamy:

  • UNIVERSE