Halina Frąckowiak

Halina Frąckowiak debiutowała w 1963 r. na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Konkurowała tam z Czesławem Niemenem, Zdzisławą Sośnicką i Krzysztofem Klenczonem. Została laureatką tak zwanej „Złotej Dziesiątki”. Współpracowała m.in. z formacją Tony, Takty i Tarpany. Następnie zdobywała kolejne nagrody na festiwalach piosenki w Opolu oraz Kołobrzegu. W roku 1975 w Opolu nagrodzono ją dodatkowo tytułem „Miss Obiektywu”. Halina, działając z takimi zespołami jak Czerwono-Czarni, ABC czy Drumlersi, wylansowała swoje największe przeboje („Ktoś”, „Czekam tu”, „Napisz, proszę”, „Za mną nie oglądaj się”). Jednocześnie doskonaliła swoje umiejętności wokalne u Alicji Barskiej.

Na początku lat 70. rozpoczęła karierę solową. Wygrała kilkakrotnie plebiscyt na Najpopularniejszą Piosenkarkę, brała udział w zagranicznych festiwalach (Ostenda, Rostock, Drezno), gdzie otrzymywała najważniejsze wyróżnienia lub nagrody, m.in. „Złoty Mikrofon” polsko-amerykańskiej Agencji Artystycznej.

Piosenkarka nagrała wiele płyt i kaset, a jej występy można było obejrzeć w wielu miejscach Europy, a nawet w Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie. Płyta „Ogród Luizy” (i cykl 20 liryków miłosnych) powstała jako owoc zafascynowania Haliny poezją Kazimierza Wierzyńskiego. Kolejnym ważnym wydarzeniem stał się album nagrany z grupą SBB – „Geira”. Na listach przebojów znalazły się takie utwory jak: „Tin Pan Alley”, „Papierowy księżyc”, „Anna już tu nie mieszka”. To efekt stopniowej zmiany repertuaru artystki na poważniejszy, bardziej liryczny.

Polskie Nagrania na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu przyznały Frąckowiak „Złotą Płytę” za całokształt dokonań artystycznych. W 2008 r. piosenkarka nagrała nową wersję swojego hitu „Papierowy księżyc” razem z zespołem Muchy.

Chcesz zorganizować koncert Haliny Frąckowiak ?
zadzwoń:    604 349 905;   728 801 721   lub  napisz:   biuro@agencjaluxart.com

Polecamy:

  • UNIVERSE