Grzegorz Turnau

Poeta, kompozytor, pianista i aranżer – to artysta, który kontynuuje tradycję krakowskiej piosenki literackiej, krocząc śladem Jana Kantego Pawluśkiewicza i Marka Grechuty. W kwietniu 1984 roku Grzegorz Turnau wziął udział w przeglądzie piosenki „Śpiewać każdy może” w krakowskim Klubie Zaścianek i decyzją jurorów zwyciężył w kategorii Piosenki Literackiej. Dzięki temu wystąpił na XX Festiwalu Piosenki Studenckiej w maju tego samego roku, który wygrał. Natychmiast po festiwalu Grzegorz Turnau, jako jego laureat, otrzymał zaproszenie od Piotra Skrzyneckiego na występy do Piwnicy Pod Baranami. Ten bardzo młody artysta rozpoczął wieloletni cykl „piwnicznych” koncertów.

W Piwnicy Pod Baranami Grzegorz Turnau spotkał poetę Michała Zabłockiego. Współpraca tych dwóch młodych twórców zaowocowała piosenkami, które na długo stały się trzonem repertuarowym Grzegorza Turnaua. Pierwsza płyta „Naprawdę nie dzieje się nic” ukazała się w 1991 roku i popularność zawdzięczała przede wszystkim utworowi tytułowemu. Po dwóch latach świtało dzienne ujrzał drugi album artysty – „Pod światło”. Na krążku tym znalazła się niezwykle popularna do dziś piosenka „Cichosza”, która w 1993 roku wygrała Muzyczną Jedynkę.

Trzeci studyjny album Grzegorza Turnaua – „To tu, to tam” ukazał się w roku 1995, a jego nakład przekroczył 200 tysięcy egzemplarzy. Sam krążek został wyróżniony nagrodą Fryderyka, podobnie jak wokalista. Na tej płycie znalazły się między innymi przeboje „Miedzy ciszą a ciszą” i „Bracka”.

Po kolejnych dwóch latach artysta zaprezentował album „Tutaj jestem” (1997 r.), na który złożyły się między innymi utwory z poetyckich programów telewizyjnych. Niejako równolegle do nagrań płytowych powstawała muzyka Grzegorza Turnaua do filmu i przedstawień teatralnych, między innymi „Zmierzch”, „Iwona, księżniczka Burgunda”, „Zielona Gęś” oraz „Dwoje na huśtawce” (2000 r.). Grzegorz Turnau pisał także muzykę do filmów krótkometrażowych i do telewizji. W roku 1999 ukazał się piąty album wokalisty – „Ultima”. Rok 2002 to album „Nawet” (nagrodzony Fryderykiem), a 2004 – kolejny krążek – „Cafe Sułtan”, na którym znalazły się utwory Jerzego Wasowskiego. Również ten album został wyróżniony nagrodą Fryderyka. W roku 2005 ukazała się płyta „11:11” z gościnnym udziałem Anny Marii Jopek i Doroty Miśkiewicz. Natomiast rok później premierę miał album „Historia pewnej podróży”, w całości poświęcony Markowi Grechucie.

Niezależnie od nagrań, Grzegorz Turnau prowadzi intensywną działalność koncertową. Sam artysta powiedział, że to właśnie występy są „esencją” jego sztuki i to właśnie koncertom poświęca większość swojej uwagi oraz wysiłku.

Proponujemy Państwu koncert BEDFORD SCHOOL (promujący najnowszą płytę Grzegorza). To podróż do czasów, gdy w angielskiej szkole w wolnych chwilach Turnau odtwarzał ze słuchu ulubione piosenki Lennona i McCartney’a. Jest to pierwszy w muzycznej drodze Grzegorza projekt anglojęzyczny z udziałem muzyków zespołu „Shannon” i jego charyzmatycznej wokalistyki Marii Rumińskiej. W programie utwory z repertuaru m.in. Billy Joela, Stinga, Queen i The Beatles. Nie zabraknie też znanych piosenek z dotychczasowych płyt Turnaua.

Chcesz zorganizować koncert Grzegorza Turnaua ?
zadzwoń:    604 349 905;   728 801 721   lub  napisz:   biuro@agencjaluxart.com

Polecamy:

  • UNIVERSE