Grażyna Łobaszewska

Polska wokalistka i kompozytorka. Znana z takich utworów jak: „Czas nas uczy pogody”, „Piosenka o ludziach z duszą”, „Brzydcy”, „Gdybyś”. Grażyna Łobaszewska ukończyła Podstawową Szkołę Muzyczną w Gdańsku w klasie fortepianu, w latach 1970-1972 kształciła się w Studiu Piosenki Polskiego Radia i Telewizji w Gdańsku, prowadzonego przez Renatę Gleinert (uczęszczała tam też m.in. Irena Jarocka). Debiutowała na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze w 1971 r. Śpiewała w chórkach na koncertach i nagraniach Haliny Frąckowiak, Wojciecha Skowrońskiego i Elżbiety Wojnowskiej.

W latach 1975-1977 współpracowała z grupą S-26 Andrzeja Ellmanna. Potem związała się z zespołem Ergo Band. Wraz z nim koncertowała w kraju oraz w NRD, RFN, Czechosłowacji i na Węgrzech. Na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu wystąpiła po raz pierwszy w 1974 r. Później śpiewała na tym festiwalu wielokrotnie. W 1976 r. zdobyła tam Nagrodę Dziennikarzy za „Nocny spacer”, w 1978 r. – III nagrodę za „Zwierciadło czasu”, a w 1991 r. – I nagrodę za „Wszystko co złe omija mnie”. W latach 1978-1983 była wokalistką zespołu Crash. Od 1983 do 1989 r. współpracowała z jazz-rockową grupą Cancer.

Występowała i nagrywała także z formacjami Janusza Komana, Alex Bandem Aleksandra Maliszewskiego, Grupą Doktora Q Tadeusza Klimondy i z orkiestrą Zbigniewa Górnego. Dokonała licznych nagrań archiwalnych dla Regionalnej Rozgłośni Polskiego Radia w Poznaniu i centrali w Warszawie z czołowymi muzykami jazzowymi, m.in. z Januszem Skowronem i Krzysztofem Ścierańskim. Od 1997 r. współpracowała z Trio Jarosława Śmietany.

Brała udział w festiwalach jazzowych w Kaliszu, Krakowie, Lublinie, Wrocławiu, a także za granicą – w Danii, Szwecji, Hiszpanii, RFN i Kuwejcie. Uczestniczyła w trasach koncertowych po USA i Francji.

2 grudnia 2012 podczas gali wręczenia Złotych Mikrofonów otrzymała Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Chcesz zorganizować koncert Grażyny Łobaszewskiej ?
zadzwoń:    604 349 905;   728 801 721   lub  napisz:   biuro@agencjaluxart.com

Polecamy:

  • UNIVERSE