Dżem

Polski zespół grający muzykę z pogranicza rocka i bluesa, który w 1973 roku założyli bracia Adam i Beno Otrębowie oraz Paweł Berger. Zaliczany do najważniejszych grup w historii polskiej muzyki rockowo-bluesowej. W grudniu 1973 roku do składu dołączył wokalista Ryszard Riedel, a następnie w 1978 roku – gitarzysta Jerzy Styczyński. Po występach na kilkunastu festiwalach w Polsce, w następstwie zagranicznej trasy koncertowej, w 1985 roku ukazała się debiutancka płyta studyjna Dżemu – „Cegła”, uznawana jest za jedną z najważniejszych w dorobku formacji, a nawet w historii polskiego rocka. Rok później wydany został koncertowy album „Absolutely Live” nagrany podczas występu w krakowskim Teatrze STU.

W drugiej połowie lat 80. Ryszard Riedel stopniowo oddalał się od zespołu, popadając w nałóg narkotykowy, przez co w 1986 i 1987 roku grupa koncertowała z Tadeuszem Nalepą, wydając z nim album pt. „Numero Uno”. Wcześniej jednak ukazały się dwa krążki z pierwotnym wokalistą – „Zemsta nietoperzy” oraz koncertowy „Lunatycy – czyli tzw. przeboje całkiem Live”. W 1989 roku ukazały się płyty „Najemnik” oraz instrumentalny „The Band Plays On…”. Dwa lata później pojawia się „Detox”, na którym znajdują się takie przeboje, jak: „List do M.”, „Jak malowany ptak”, „Sen o Victorii”. W tym samym czasie dyskografię uzupełnia album „The Singles” gromadzący wszystkie single zespołu. W 1993 roku premierę ma „Autsajder”, a rok później – akustyczny krążek „Akustycznie”.

Ze względu na pogarszający się stan zdrowia Riedla, w ramach konkursu wyłoniony został nowy wokalista – Jacek Dewódzki. 30 lipca 1994 roku Ryszard Riedel zmarł w szpitalu na zawał serca. W ramach hołdu dla zmarłego artysty odbył się koncert utrwalony na płycie „List do R. na 12 głosów”. Z Dewódzkim zespół nagrał cztery wydawnictwa: hardrockowe „Kilka zdartych płyt”, „Pod wiatr”, dwupłytowy album koncertowy „Dżem w Operze cz. 1 i 2” oraz „Być albo mieć”. W 2001 roku wokalistą został Maciej Balcar.

27 stycznia 2005 roku w wypadku samochodowym zginął Paweł Berger – klawiszowiec zespołu. Z tego powodu w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu odbył się koncert zarejestrowany na albumie „Pamięci Pawła Bergera”. W jego miejsce do składu wszedł Janusz Borzucki, który gra w Dżemie do dziś.

Chcesz zorganizować koncert zespołu Dżem ?
zadzwoń:    604 349 905;   728 801 721   lub  napisz:   biuro@agencjaluxart.com

Polecamy:

  • UNIVERSE