De Mono

„Statki na niebie”, „Znów jesteś ze mną”, „Kamień i aksamit” czy „Kochać inaczej” – to tylko niektóre z największych przebojów De Mono. Zespół założony został przez gitarzystę Marka Kościkiewicza, basistę Piotra Kubiaczyka i perkusistę Dariusza Krupicza pod nazwą „Mono”. Następnie do składu, przemianowanego na „De Mono”, dołączyli: gitarzysta Jacek Perkowski, saksofonista Robert Chojnacki i wokalista Andrzej Krzywy. W 1989 r. ukazał się debiutancki album formacji pt. „Kochać inaczej”, który zdobył szereg nagród oraz wyróżnień. Tytułowa piosenka była notowana na Liście Przebojów Programu Trzeciego przez ponad rok, stając się polskim evergreenem. Następny krążek „Oh Yeah!” z 1990 r. przyniósł przeboje „Moje miasto nocą”, „Zostańmy sami”, umacniając tym samym pozycję grupy w czołówce polskiej sceny rockowej. W tym czasie ekipa często koncertowała, również za granicą (trasa w Stanach Zjednoczonych).

W 1991 r. De Mono przeżył kryzys, który doprowadził do zawieszenia działalności, ale już rok później powrócił (bez Perkowskiego, który związał się z T.Love), nagrywając swoją najpopularniejszą płytę „Stop” (z hitami „Znów jesteś ze mną”, „Statki na niebie”, „Ostatni pocałunek”). Dwa lata później ukazał się „Abrasax”, z którego pochodziły m.in. utwory „Kamień i aksamit” i „Zaklęci w tańcu”. W połowie lat 90. muzycy poświęcili się solowym projektom.

W 2001 r. formacja nagrała na potrzeby programu „Big Brother” piosenkę „Poznaj siebie”, stanowiącą podkład muzyczny czołówki show. Dwa lata później band nagrał dwa covery, które znalazły się na składance „RMF FM – Moja i Twoja Muzyka”: „Nasza jest cała ta noc” (ang. tytuł oryg. „I’ll Be Your Baby Tonight” Boba Dylana) oraz „Bo dziś już nie ma nas” (ang. tytuł oryg. „Sacrifice” Eltona Johna).
Od 2005 r. zespół prezentował się w zmienionym składzie. Dołączyli: Zdzisław Zioło, Tomasz Banaś, Paweł Dampc. Rok później Chojnacki zdecydował się na karierę solową. Jego miejsce zajął Paweł Pełczyński. W marcu 2006 r. premierę miała płyta „Siedem dni” promowana singlami „Siedem dni”, „Patrzę w Ciebie”. Był to także pierwszy wydany w Polsce album w formie USB.

W 2007 r. ekipę opuścił Dariusz Krupicz, a jego miejsce zajął muzyk związany z kapelą Mafia – Marcin Korbacz.

Rok później Kościkiewicz utworzył band o takiej samej nazwie, w skład którego weszli członkowie oryginalnego składu: Chojnacki, Kościkiewicz, Krupicz, a obok nich pojawili się nowi muzycy: Wojciech Wójcicki, Rafał Brzozowski, Michał Grymuza.

De Mono otrzymało nagrodę Drewniany Yach za wideoklip „Asfaltowe łąki” na Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film w 2008 r.

8 września 2010 r. ukazał się dziewiąty studyjny album grupy – „No Stress”. Pierwszym singlem został utwór „Póki na to czas”, a drugim – „Życie to sen”. 14 lipca 2013 r. formacja wystąpiła podczas koncertu „Lato ZET i Dwójki” w Słubicach, gdzie wykonała przeboje „Póki na to czas” oraz „Statki na niebie”.

Po 16 latach od premiery „De Luxe” doczekaliśmy się kolejnego wydawnictwa De Mono z nowym materiałem.

W 2017 r. roku przypadło 30-lecie istnienia zespołu. W ofercie pojawiają się koncerty elektryczne, akustyczne, a nawet symfoniczne. Jednym z najnowszych projektów jest muzyczna aranżacja kompozycji opartych na tekstach Agnieszki Osieckiej.

Obecnie grupa występuje w składzie:
– Marek Kościkiewicz,
– Robert Chojnacki,
– Wojciech Wójcicki,
– Łukasz Przesmycki,
– Tomek Korpanty.

Chcesz zorganizować koncert zespołu De Mono ?
zadzwoń:    604 349 905;   728 801 721   lub  napisz:   biuro@agencjaluxart.com

Polecamy:

  • UNIVERSE