Daab

Polski zespół muzyczny grający muzykę reggae, który powstał pod koniec 1982 roku. Występował pod hasłem „Daab – muzyka serc”. Nazwa formacji to pierwsze litery imion jej założycieli, z drobną zmianą, gdzie „P” zamienione zostało na „B”. Grupa została założona w grudniu 1982 roku przy klubie studenckim „Riviera-Remont” w Warszawie przez Dariusza Gierszewskiego, Andrzeja Zeńczewskiego, Artura Miłoszewskiego i Piotra Strojnowskiego. Pierwszy koncert Daab zagrał na wiosnę 1983 roku.

Wkrótce powiększył się o Waldemara Deskę, Andrzeja Krzywego i Jarosława Woszczynę. W tym składzie z udziałem trębacza Fryderyka Pawelca grupa nagrała piosenki na pierwszy singel „Do plastica”/„Przed nami wielka przestrzeń”, wydany w roku 1984. Piosenki te śpiewali Strojnowski („Do plastica”) i Zeńczewski („Przed nami wielka przestrzeń”).

Daab intensywnie koncertował, m.in. odwiedził festiwale w całej Polsce, a także wystąpił w Amsterdamie oraz w Paryżu. W połowie roku 1985 grupa nagrała debiutancki album „Daab”, wydany na wiosnę następnego roku. Na płycie znalazło się wiele przebojów – „Kalejdoskop moich dróg”, „Fala ludzkich serc”, „W zakamarkach naszych dusz”, instrumentalny „Fryzjer na plaży”, „Ogrodu serce”. Ten ostatni cieszył się wyjątkową popularnością i stał się największym hitem w historii Daabu. W momencie wydania płyty zespół działał już w innym składzie. Kolejny album „Ludzkie uczucia” ujrzał światło dzienne pod koniec roku 1987.

Nastąpiły kolejne zmiany w składzie. Nagrany został album „III”, który brzmiał niczym amatorskie demo. Dlatego trzy lata później członkowie Daabu zdecydowali się na ponowną rejestrację tych utworów, wydając je – wraz z kilkoma nowymi i ze zmienioną kolejnością ścieżek – w cyfrowym formacie na płycie kompaktowej.

W dziesiątą rocznicę powstania grupy Daab, wydany został album kompilacyjny „To co najlepsze z dziesięciu lat (1983-93)”. Wszystkie umieszczone na nim piosenki muzycy nagrali ponownie. Swój jubileusz zespół uczcili także serią koncertów, z których największe odbyły się na festiwalu w Węgorzewie oraz Rock Famie w Świnoujściu. Formacja ciągle prowadzi regularną działalność koncertową.

1 sierpnia 2008 zespół wystąpił na przystanku Woodstock, a 14 sierpnia na Ostróda Reggae Festiwal, obchodząc tam 25-lecie swojej działalności.

Zobacz także: STROJNOWY.

Chcesz zorganizować koncert zespołu Daab ?
zadzwoń:    604 349 905;   728 801 721   lub  napisz:   biuro@agencjaluxart.com

Polecamy:

  • UNIVERSE