Cztery Struny Skrzypiec

Muzyka cygańska jest jednym z nieodłącznych elementów kultury polskiej, wspaniałym impulsem do zjednoczenia ludzi i pokazywania muzyki, jako wartości tradycji narodu, która większości Słowianom jest tak bliska i cenna. Dlatego niezależnie od zmieniających się mód i trendów, w dobie migracji i przemian społecznych, misją i celem Czterech Strun Skrzypiec jest nieść uśmiech i radość innym.

Pomysłodawcą i założycielem Polskiego Zespołu Muzyki i Tańca Cygańskiego jest Paweł Dondziak. Kompletując grupę artystów w 2010 roku niewielu spodziewało się, że będzie to jedyny tak liczny zespół w Polsce, grający muzykę cygańską. Przy naborze członków do zespołu brano pod uwagę talent muzyczny oraz doświadczenie sceniczne. Po rocznych przygotowaniach wypracowano swój własny styl, którego, po kilku zmianach personalnych, do dziś pilnie strzeże współzałożyciel zespołu Jan Blejzyk. W składzie zespołu znalazło miejsce dwunastu łódzkich artystów, których zafascynowała muzyka i kultura romska. Odnaleźli oni źródło do inspiracji i działań twórczych, prezentując muzykę romską całego świata oraz swoje kompozycje. Wykonują ją w różnych stylach muzycznych, zwracając uwagę na walory muzyki cygańskiej jako sztuki, zachowując przy tym polskie brzmienie.

Premiera widowiska pt. „Ostatni Tabor” odbyła się 14.03.2011 r. w Łódzkim Domu Kultury. Sala wypełniona była po brzegi. Podczas występu zespołowi udało się rozbawić publiczność, która czuła się na tyle swobodnie, że radośnie śpiewała znane im fragmenty piosenek wraz z artystami. Nie obyło się również bez wzruszeń. Na zwieńczeniu spektaklu miłym zaskoczeniem okazały się niekończące się bisy, jakich dawno nie było w ŁDK oraz seria podziękowań dla artystów, które fantastycznie wzbogaciły niepowtarzalność tego przedstawienia.
Stowarzyszenie Romów w Polsce w pełni zaakceptowało działalność Polskiego Zespołu Muzyki i Tańca Cygańskiego „Cztery Struny Skrzypiec”. Gratulując pomysłu, zapewniono ich o praktycznym i merytorycznym wsparciu poprzez wzbogacenie wiedzy o życiu i tradycjach romskich, jednocześnie zaproszono do udziału w Galach i Festiwalach Muzyki Cygańskiej organizowanych w Polsce.

Chcesz zorganizować koncert zespołu Cztery Struny Skrzypiec ?
zadzwoń:    604 349 905;   728 801 721   lub  napisz:   biuro@agencjaluxart.com

Polecamy:

  • UNIVERSE